آیا عسل برای کراتین بالا مفید است؟

عسل برای کراتین بالا

آیا عسل برای کراتین بالا موثر است

تا به حال درباره ی فواید عسل برای کراتین بالا چیزی شنیده اید؟ آیا می دانید کراتین و کراتین چیست و چه نقشی در بدن ایفا می کند؟ آیا می دانید بالا رفتن کراتین خون نشان دهنده ی اختلال در کدامیک از ارگان های بدن می باشد؟ در این مقاله قصد داریم درباره ی خواص عسل در کراتین بالا صحبت کنیم و به این بپردازیم که آیا عسل برای کراتین بالا خوب است یا خیر اما پیش از آن نیاز است که درباره ی کراتین و کراتین و علل و علائم بالا رفتن کراتین خون مختصری بدانیم و در ادامه به خواص عسل بر کراتین بالا بپردازیم.

کراتین چیست؟

کراتین مولکولی است که در ماهیچه های انسان ذخیره می شود و در تولید انرژی در ماهیچه ها نقش دارد. کراتین حاصل شکستن کراتین در فرایند تولید انرژی می باشد. هر روز تقریبا 2 درصد از کراتین بدن به کراتین تبدیل می شود. هر چه حجم ماهیچه های بدن بیشتر باشد میزان کراتین خون نیز افزایش می یابد. به همین دلیل میزان طبیعی کراتین در مردان و ورزشکاران بیشتر از زنان و افراد سالخورده می باشد. به دلیل ثابت بودن حجم ماهیچه های بدن، تولید کراتین نیز در بدن ثابت است.

کراتین توسط جریان خون به کلیه ها برده می شود و در آنجا طی فرآیند تشکیل ادرار به همراه سایر مواد زائد وارد ادرار شده و از بدن خارج می شود.

کلیه در نرمال نگه داشتن سطح کراتین خون نقش دارند. به همین دلیل میزان کراتین خون نشان دهنده ی عملکرد کلیه ها است. بالا بودن سطح کراتین خون نشان دهنده ی اختلال در عملکرد کلیه و بیماری کلیوی می باشد.

هر گونه آسیب به کلیه و بیماری کلیه باعث افزایش سطح کرتینین خون خواهد شد. این اتفاق به خاطر عدم توانایی کلیه ها در دفع کراتین می باشد.

با محاسبه ی میزان کراتین پاک سازی شده توسط کلیه، عملکرد کلیه ارزیابی می شود.

میزان طبیعی کراتین خون چقدر است

سطح طبیعی کراتین خون در مردان0.6 تا 1.2 می باشد در حالی که میزان نرمال کراتین خون در زنان حدود 0.5 تا 1.1 می باشد. سطح نرمال کراتین در افرادی که یک کلیه دارند 1.8 تا 1.9 است.

نکته:

افزایش سطح کراتین خون تا 2.0 یا بیشتر در کودکان و 5.0 یا بیشتر در بزرگسالان نشان از اختلالات شدید کلیوی دارد.

سطح کراتین خون در افراد سالخورد نسبت به سطح نرمال پایین تر است.

در کودکان سطح نرمال کراتین بسته به رشد ماهیچه ها حدود 0.2 یا بیشتر است.

سطح کراتین خون در جوانان ورزشکار و افراد میان سال نسبت به بقیه افراد بالاتر است.

در افراد مبتلا به سوء تغذیه، کمبود وزن شدید و بیماری های مزمن، ماهیچه ها به تدریج تحلیل می روند و کوچک می شوند و به این علت سطح کراتین خون کمتر از حد طبیعی می باشد.

علائم بالا رفتن سطح کراتین خون چیست

علائم اختلالت کلیوی متفاوت هستند و وابسته به سطح کراتین خون نیست بلکه بسته به علت یا علل اختلال کارکرد کلیه متفاوت می باشند.

این علائم عبارتند از:

 • احساس دهیدراته شد( کمبود آب و مایعات بدن )
 • خستگی
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • خشکی پوست

دلایل افزایش سطح کراتین خون چیست

هر اختلال در عملکرد کلیه سطح کراتین خون را افزایش می دهد. بنابراین تشخیص به موقع علت اختلال کارکرد کلیه بسیار مهم است و در فرایند درمان موثر است.

فشار خون بالا و دیابت مهم ترین عوامل بیماری های کلیوی شدید در بزرگسالان می باشند. سایر علل افزایش سطح کراتین خون عبارتند از:

 • انسداد مجاری ادراری
 • نارسایی حاد و مزمن کلیه
 • عفونت کلیه
 • عفونت مجاری ادراری
 • سنگ کلیه
 • کم آبی بدن
 • مصرف زیاد پروتئین و مکمل کراتین
 • مصرف برخی داروها مانند سایمتیدین
 • مصرف زیاد گوشت و لبنیات به طور موقت موجب افزایش سطح کراتین خون می شود
 • گلومرولونفریت
 • بیماری قلبی مانند تصلب شرایین و نارسایی احتقانی قلب

حال به بحث در مورد تاثیر عسل برای کراتین بالا می پردازیم.

عسل برای کراتین بالا

تاثیر عسل برای کراتین بالا

نیوهل محقق روسی در سال1813 به این نتیجه رسید که عسل بهترین ضدعفونی کننده مجاری ادرار می باشد. اگر عسل به همراه آب مخلوط شود باعث زیاد شدن ادرار، رفع تشنگی و خرد شدن سنگ های کلیه و مثانه می شود.

درکتب پزشکی راجع به تاثیر عسل بر بیماری های کلیه بحث شده است و آن را، به ویژه به عنوان مسکن برای کاهش درد کلیه توصیه می کنند.

 آیا عسل برای کراتین بالا خوب است

تاثیر عسل در کاهش سطح کراتین خون در بیماران کلیوی به اثبات رسیده است. براساس یک تحقیق افرادی که از عسل استفاده کرده اند ترشح کراتین در ادرارشان بیشتر شده است. کلیه ها در صورت مصرف منظم عسل طبیعی سریعتر کراتین اضافی را پاک می کنند. در نتیجه عسل برای کراتین بالا موثر است.

بیماران مبتلا به افزایش سطح کراتین خون، برای کمک به عملکرد بهتر کلیه ها می توانند روزانه یک قاشق مربا خوری عسل را به همراه یک لیوان آب جوشیده ولرم شده مصرف کنند.

همچنین می توانند از مخلوط چای سبز دم کرده و عسل برای رفع مشکل و دفع کلیه ها استفاده کنند.

ترکیب چای زنجبیل همراه با عسل نیز برای دفع کراتین از خون توصیه شده است.

بر طبق نظر طب سنتی استفاده از عسل اسطخدوس برای رفع تمامی مشکلات کلیوی موثر است. مصرف عسل سیاه دانه نیز برای رفع این مشکل مفید است. اما در صورت در دسترس نبودن این دو نعو از عسل می توانید از هر عسل برای کراتین بالا استفاده کنید.

در طب سنتی مصرف روزانه مخلوط عسل در آب جوشیده ولرم شده به صورت ناشتا موثرتر از سایر روش ها می باشد.

کلام آخر

با وجود اینکه نتایج تحقیقات زیادی نشان از عملکرد مطلوب عسل برای کراتین بالای خون می دهند، اما لازم است مقدار مصرفی عسل در حد تعادل و بعد از مشورت با پزشک متخصص باشد. با اینحال اگر به عسل حساسیت ندارید مصرف روزانه ی آن برای تقویت بدن و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها توصیه می شود. لازم به ذکر است که خواص ذکر شده برای عسل طبیعی و غیرپاستوریزه صادق است. جهت مشاوره و خرید عسل طبیعی با ما در تماس باشید.

alireza.h
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *