به گزارش واحد خبر و رسانه باقیات ، بیدمشک زادگاه آن ایران، جنوب شرق ترکیه، جنوب شرق ماورای قفقاز، عراق، تالش، افغانستان و پاکستان بوده است. در ایران از پراکندگی جغرافیایی نسبتا زیادی در مناطق معتدله و معتدله سرد برخوردار است و در بسیاری از نقاط کاشته می شود.

گرگان، مازندران، گیلان، آذربایجان، اصفهان، فارس، کرمان، یزد و تهران استان هایی است که این گیاه در آن می روید.بیدمشک درختچه‌ای بزرگ یا درختی به ارتفاع ۸-۱۰ متر است و شاخه‌چه‌های یکساله نازک دارد.
جوانه‌های گلدار آن تخم مرغی شکل و با نوکی بسیار کوتاه است. برگ‌ها نسبتا بزرگ است و طول آن ۱۲-۵ سانتیمتر می باشد. و پهنای آن به ۵ سانتیمتر هم می رسد. در مرکز سطح تحتانی برگ، کرک‌هایی گسترده دارد.

گل‌آذین آن دم‌گربه‌ای و ضخیم است با کرک هایی انبوه که بلند و مجزا است.اسانس گل‌های بیدمشک خاصیت ضد میکروب، ضد نفخ، ضد تورم، ضد سرفه، ضد آسم و مقوی قلب دارد. عرق بیدمشک به عنوان تقویت کننده، آرام بخش، ضد رطوبت و ضد‌ گرمازدگی به کار می‌رود.

خواص عرق بیدمشک

1. تقویت کننده دستگاه عصبی است و جوشانده برگ آن با عسل آرام کننده اعصاب است.
2. تقویت کننده قلب است. به این منظور، نصف استکان عرق گیاه بیدمشک را با یک لیوان آب‌ سرد مخلوط کنید و با کمی شکر یا عسل شیرین کرده و میل کنید.
3. تقویت کننده دشتگاه گوارش و افزایش اشتها می‌باشد.
4. تسکین تورم و بهبود عملکرد دستگاه گوارش انجام می دهد.
5. این عرق سردردهای ناشی از گرم مزاجی را تسکین می‌دهد.
6. ملین طبع است.
7. عرق گیاه بیدمشک باعث کاهش تب می‌شود و خاصیت تب‌بر دارد، این خاصیت ناشی از سرد بودن گیاه بیدمشک است.
8. یکی دیگر از خواص عرق گیاه بیدمشک کاهش قند خون است.
9. عرق گیاه بیدمشک را با شربت بهارنارنج مخلوط کنید و چهل روز صبح و شب هربار یک لیوان بنوشید، عرق بدن که از ضعف باشد را متوقف مى‏‌سازد.
10. عرق بیدمشک یکی از آرامبخش‌های گیاهی به شمار می‌رود، این خاصیت عرق بیدمشک ناشی از ترکیباتی به نام ژرانیون سالیسین و تانن در آن است.
11. از دیگر خواص آن، رفع درد و خستگی ناشی از کار و فعالیت زیاد است.
12. برای درمان یرقان عرق گیاه بیدمشک، عرق بید، عرق کاسنی و عرق شاه تره را روزی سه بار، هر بار یک استکان همراه با دو گرم تخم خرفه مخلوط و میل کنید.
13. برای رفع سردرد و سرگیجه ناشی از سودا بایستی از شربت عرق گیاه بیدمشک و گلاب استفاده کنید.

ویتامین های موجود در عرق بیدمشک

عرق بیدمشک حاوی انواع ویتامین‌های A ، C ، E ، گروه ویتامین‌های B مانند B۱، B۲، B۶ ، اسید چرب امگا ۳، کربوهیدرات، فسفر، آهن، آنتی اکسیدان مانند فلاونوئیدها، سدیم، پتاسیم، پروتئین، منیزیم، کلسیم، روی، سلنیوم، آسید آمنه تریپتوفان، مس، اسید فولیک و سیتریک است.

درمان بیماریها با عرق بیدمشک

1- کاهش قند خون : قند خون بالا مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می‌کند. در صورتی که عرق بیدمشک بدون ماده شیرین‌کننده مصرف شود، قند خون را پایین می‌آورد و آن را به میزان زیادی کنترل می‌کند.
2- درمان کم خونی : کم خونی مشکلی است که گلبول های قرمز خون نمی‌توانند خون سالم و کافی را برای انتقال اکسیژن به بافت ها برسانند. مصرف منظم عرق گیاه بیدمشک در درمان و کنترل کم خونی بسیار موثر است.
3- تقویت کننده قوای جنسی:عرق بیدمشک در بهبود مشکلات جنسی بسیار موثر است و میل جنسی را افزایش می‌دهد.
4- درمان بی خوابی
5- کاهش تب: این محصول به طور طبیعی باعث کاهش دمای بدن می‌شود و به نوعی یک تب‌بر طبیعی است. در صورت داشتن تب، قبل استفاده از داروهای شیمیایی، از بیدمشک استفاده کنید.
6- درمان آرتروز : بیدمشک منبع طبیعی اسیدسالسیلیک است و به همین دلیل می‌تواند در بهبود آرتروز و بیماریهای روماتیسمی موثر یاشد.

مضرات

بیدمشک ممکن است در برخی از افراد حساسیت ایجاد کند. همچنین مصرف بیدمشک با داروهای حاوی اسلسیلیک اسید تداخل دارد و بهتر است که از مصرف آن خودداری شود. همانطور که گفته شد این نوع عرقیات قند خون را پایین می‌آورد.

به همین دلیل مصرف آن بدون ماده شیرین کننده در افرادی که قند خون ندارند با مشکل همراه است. کودکان، زنان باردار و زنان شیرده باید در مصرف بیدمشک احتیاط کنند و قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند.

نوع غذاهای محصول

به منظور استفاده از خواص درمانی این عرق، توصیه می‌شود، قبل از هر غذا یک استکان از آن میل شود، همچنین می‌توان از آن به منظور خوش طعم و خوش عطر نمودن شربت‌ها استفاده کرده، همراه با سایر عرق‌های گیاهی مصرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *