عسل برای سوختگی معجزه می‌کند. عسل ماده‌ای طبیعی و شفابخش است که فوائد زیادی دارد. درمان سوختگی با عسل یکی از هزاران فوائد این ماده شگفت انگیز است. این ماده در جلوگیری از بروز عفونت و بهبود جای زخم نیز کاربرد بسیاری دارد.

سابقه استفاده دارویی از عسل به سال بسیار قبل باز می گردد. در تمدن‌های گذشته عسل جایگاه ویژه ای داشته که نقش آن در طب سنتی و علم پزشکی امروزی از چشم کسی پوشیده نیست. درمان سوختگی با عسل، یکی از اصلی‌ترین خاصیت‌های عسل است.

عسل طبیعی به دلیل داشتن خواص آنتی بیوتیکی و ضدقارچی، از خاصیت ضد عفونی‌کنندگی بالایی برخوردار است و می توان گفت عسل برای سوختگی سطحی بهترین درمان ممکن است. پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه‌های آمریکا حاکی از آن است که عسل برای سوختگی سطحی اثر بخشی معجزه آسایی دارد. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا عسل برای سوختگی خوب است یا نه می‌توان گفت بهترین روش طبیعی و خانگی درمان سوختگی استفاده از عسل است.

عسل چگونه باعث بهبود سوختگی می‌شود

زمانی که عسل طبیعی را روی محل سوختگی قرار می‌دهید، عسل با خواص ویژه‌ای که دارا است، سوختگی پوست شما التیام می‌بخشد. می‌توان گفت این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

  • PH عسل طبیعی اسیدی و بین ۳.۲ تا ۴.۵ است. پوست سوخته محل مناسبی برای رشد باکتری و انتشار عفونت است. اما از آنجایی که باکتری‌ها در محیط اسیدی قادر به ادامه زندگی نیستند، می‌توان گفت: درمان سوختگی با عسل بهترین راه حل برای جلوگیری از انتشار باکتری در محل سوختگی است.
  • عسل طبیعی دارای خاصیت خنک کنندگی در نواحی سوخته شده است و شدت و مقدار درد ناشی از سوختگی را می‌کاهد.
  • عسل به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی بیوتیکی مانع از ایجاد عفونت ثانویه در محل زخم سوختگی می‌شود.
  • همچنین خاصیت ترمیم کنندگی بالای عسل باعث سرعت بخشیدن به بهبود محل آسیب دیدگی و زخم‌های غیر سوختگی نیز می‌شود.
  • بین ویژگی اسمزی عسل و قند موجود در آن رابطه مستقیمی وجود دارد که می‌تواند تورم را کاهش دهد و جریان لنفی را فعال کند. این موضوع به درمان سریع‌تر زخم کمک ویژه‌ای می‌کند.
  • علاوه بر این خاصیت اسمزی در عسل باعث بیرون کشیده شدن آب از سلول‌های باکتری و در نتیجه مرگ آن‌ها نیز می‌شود.
  • از ویژگی‌های دیگر عسل خاصیت رزینی آن است که مانند یک لایه عایق روی پوست عمل کرده و مانع از رسیدن هوا به سطح پوست می‌شود و در نتیجه از ایجاد تاول در محل سوختگی جلوگیری می‌کند.

 

آشنایی با انواع سوختگی

قبل از انجام درمان و امتحان روش‌های خانگی برای بهبود سوختگی، بهتر است ابتدا انواع سوختگی‌ها بشناسیم.

1- سوختگی درجه یک

این نوع از سوختگی فقط بر روی لایه خارجی پوست تاثیر می‌گذارد. این نوع از سوختگی اصولا باعث تخریب عمیق پوست و بروز تاول نمی‌شود. با اینکه این نوع سوختگی عموما جزیی و سطحی است و به صورت التهاب و قرمزی خود را نشان می‌دهد، اما محل آسیب دیده می‌تواند تا چند ساعت و حتی چند روز دردناک باشد.

2- سوختگی درجه دو

این مدل از سوختگی با عبور از لایه سطحی پوست که اپیدرم نام دارد به لایه دوم پوست که به درم معروف است، آسیب می‌زند. سوختگی درجه دو دردناک‌ترین حالت سوختگی محسوب می‌شود. ایجاد تاول و تورم‌های شدید از علائم این نوع از سوختگی است و درد ناشی از سوختگی و تاول‌ها می‌تواند تا چند هفته نیز ادامه داشته باشد. این نوع سوختگی معمولا در حین آشپزی و برای دست‌ها رخ می‌دهد. شما می‌توانید از عسل برای سوختگی دست هایتان استفاده کنید.

3- سوختگی درجه سه و چهار

در این نوع سوختگی، آسیب به عمقی‌ترین لایه پوست رسوخ کرده است و به اعصاب ناحیه، عضلات و چربی‌های موجود در زیر پوست می‌رسد. گاهی در نوع چهارم سوختگی آسیب به استخوان و تاندون‌ها نیز وارد شده است. برای سوختگی نوع سوم و چهارم استفاده از هر گونه درمان خانگی را به طور کامل فراموش کنید و فورا به اورژانس مراجعه فرمایید.

 

روش استفاده از عسل برای سوختگی

برای درمان خانگی سوختگی نوع یک و دو با عسل، ابتدا لازم است محل زخم و سوختگی را با استفاده از یک صابون ملایم و آب شستشو دهید به طوری که التهابی در محل سوختگی ایجاد نشود؛ دقت داشته باشید که پوسته ایجاد شده نازک بر روی سطح زخم و سوختگی را جدا نکنید. سپس مقداری  عسل که با دمای اتاق هم دما شده و حدودا 25 درجه سانتی گراد است را روی زخم بگذارید تا زودتر بهبود پیدا کند.  برای گذاشتن عسل بر روی زخم می‌توانید از تکه‌ای پنبه تمیز استفاده کنید. علاوه بر این شما می‌توانید از پانسمان عسل برای بهبودی سوختگی استفاده کنید. پانسمان عسل را می‌توانید از داروخانه ها تهیه کنید. همچنین پماد عسل برای سوختگی گزینه مناسبی است. به یاد داشته باشید که نباید محل زخم‌تان را با انگشت استریل نشده لمس کنید.

چنانچه از عسل برای سوختگی دست استفاده می‌کنید، بعد از آغشتن زخم به عسل، روی آن را با گاز استریل و چسب زخم بپوشانید و تا زمان بهبودی هرروز این پانسمان را تعویض کنید تا از بروز احتمالی عفونت در محل زخم جلوگیری کنید. فراموش نکنید که لازم است هر ورز پانسمان را به مدت یک الی دو ساعت باز نگه دارید.

 

عسل برای سوختگی پای نوزاد

علت‌های گوناگونی می‌تواند باعث ایجاد سوختگی در پای کودکان شود. مواد محلول و باکتری‌های موجود در ادرار نوزادان و کودکان به خودی خود باعث سوختگی نمی‌شوند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اما تماس طولانی مدت این مواد با پوست کودک و مرطوب بودن ناحیه برای مدت طولانی باعث خشکی پوست، زخم، قرمزی شدید و سوختگی پوست می‌شود که اصطلاحا به آن عرق سوز می‌گویند. محل عرق سوز شده ممکن است دچار عفون شود و حالتی شبیه به اگزما را در پوست کودک ایجاد کند. عسل برای سوختگی پای نوزاد یکی از مطمئن ترین روش‌های درمان این نوع سوختگی است. عسل با خاصیت آنتی باکتریال قوی که دارد، مانع از رشد و تکثیر باکتری می‌شود و سلامت پوست کودک را به ارمغام می‌آورد.

 

عسل و آفتاب سوختگی

قرار گرفتن بیش از حد و طولانی مدت در معرض نور خورشید و آفتاب گرفتن‌های غیر اصولی بدون کرم ضد آفتاب در فصل تابستان می‌تواند منجر به سوختگی سطحی شود.

نور خورشید دارای اشعه ماورای بنفش است که قرار گرفتن بیش از حد در معرض این اشعه، می‌تواند باعث مشکلاتی مانند سوزش، افزایش حرارت پوست، التهاب، قرمزی و حتی تاول‌های شدید شود. استفاده از عسل طبیعی، حرارت ندیده و خام برای درمان آفتاب سوختگی انتخاب مناسبی است.

آنزیم‌های موجود در عسل طبیعی باعث افزایش رطوبت رسانی به پوست، کاهش التهاب و جلوگیری از تغییر در رنگ رنگدانه‌های پوستی می شود.

 

عسل و زردچوبه برای سوختگی

برای درمان سوختگی با عسل راه‌های مختلفی وجود دارد. این روش‌ها در طب سنتی و اسلامی به نام مرهم شناخته می‌شوند. یکی از این روش‌ها استفاده از عسل و زردچوبه برای سوختگی است. خواص ضد التهاب و ضد عفونی موجود در زردچوبه به درمان سوختگی کمک می‌کند.

برای درمان سوختگی با این مرهم، باید ترکیب زردچوبه و عسل را بعد از شست و شوی محل زخم، به آرامی روی سطح پوست قرار دهید. سپس روی آن را با گاز استریل و چسب زخم بپوشانید و تا زمان بهبودی کامل هرروز این پانسمان را تعویض کنید تا از برو احتمالی عفونت در محل زخم جلوگیری کنید. خاصیت ضد التهابی زردچوبه و خاصیت آنتی باکتریال زردچوبه باعث شده این ترکیب اثر معجزه آسایی بر درمان سوختگی داشته باشد. زردچوبه کمک به غلبه بر التهاب می‌کند و می‌تواند تورم و تاول ناشی از سوختگی را کاهش دهد.

 

عسل و دارچین برای سوختگی

عسل و دارچین برای سوختگی دو ماده شگفت انگیز محسوب می‌شوند. هر کدام از این دو ماده به تنهایی دارای خواص بی‌شماری هستند که باعث می‌شوند ترکیب این دو ماده برای درمان سوختگی و مراقبت های پوستی به گزینه بی نظیری تبدیل شوند. عسل دارای سابقه طولانی مراقبت از پوست می‌باشد که تاریخچه مصرف آن به هزاران سال قبل بر می‌گردد .

دارچین نیز ادویه محبوب و طعم دهنده کم نظیری است که از دیر باز محبوبیت داشته است. محبوبیت عسل و دارچین در بین علاقه مندان به مراقبت طبیعی از پوست و درمان طبیعی آکنه و سوختگی پوست، همچنان ادامه دارد. عسل و دارچین برای سوختگی گزینه مناسبی است؛ زیرا طیف وسیعی از مواد تشکیل دهنده طبیعی در دارچین و عسل به این مرهم، خاصیت محافظتی و ترمیمی شگفت انگیزی بخشیده است.

برای ترمیم سوختگی با عسل و دارچین به مدت چند دقیقه جای سوختگی را زیر آب سرد بگیرید و عسل را روی ناحیه‌ی دردناک بمالید. سپس پانسمان کنید.

پماد عسل برای سوختگی

فوائد عسل بر پوست، درمان سوختگی و التهاب پوستی از دید پزشکان و داروسازان نیز دور نبوده است. از این رو تولیدکنندگان محصولات بهداشتی و درمانی به ساخت پماد عسل برای سوختگی روی آورده اند. این پماد می‌تواند جایگزین روش‌های طبیعی استفاده از عسل برای سوختگی شود و همان اثرات شگفت انگیز را به همراه داشته باشد. این پماد دارای خاصیت ضد باکتریایی است و از بروز عفونت‌های باکتریایی به شدت جلوگیری می‌کند. پماد عسل همچنین می‌تواند زخم‌های پوستی را که در اثر سوختگی ایجاد شده اند، بر طرف کند.

به یاد داشته باشید از این پماد نمی‌توانید برای عفونت‌های عمیق یا رد سوختگی استفاده کنید و انتظار بهبود و اثر بخشی نیز داشت.

سخن پایانی

عسل ماده‌ای طبیعی و شگفت انگیز است که فوائد زیادی از جمله درمان سوختگی دارد. از دیر باز از عسل برای سوختگی استفاده شده است. این ماده در جلوگیری از بروز عفونت و بهبود جای زخم نیز کاربرد بسیاری دارد. در این پست به معرفی انواع سوختگی، نحوه پانسمان سوختگی با عسل، انواع مرهم‌های خانگی برای درمان سوختگی با عسل و … پرداخته ایم و به این سوال اساسی که آیا عسل برای سوختگی خوب است یا خیر پاسخ داده ایم. شما می‌توانید از طریق این سایت عسل طبیعی و باکیفیت را سفارش داده و تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *