آیا قیمت عسل دلیلی بر طبیعی بودن یا تقلبی بودن آن است؟

هیچ عسل گرانی بی علت نیست و هیچ عسل ارزانی طبیعی نیست.
عسل، این ماده ی خوش مزه و پرخاصیت همیشه از با ارزش ترین و گران ترین محصولات غذایی بوده است و تولید آن همیشه با زحمت و صرف هزینه های زیاد انجام می شده است. واقعیت این است که اکثرِ عسل هایی که در فروشگاه های مواد غذایی با قیمت به نسبت پایین به فروش می رسند عسل های شکری و یا تقلبی هستند. برای اطلاع از کیفیت عسل باید آن را به آزمایشگاه مخصوص عسل سپرد. ما در مقاله ی تشخیص عسل طبیعی در مورد روش های تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی صحبت کرده ایم. به یاد داشته باشید که بالابودن قیمت عسل دلیلی بر کیفیت بالای آن  نیست اما عسل بی کیفیت قطعاً ارزان قیمت است.
تولید عسل شغلی پرهزینه و پر زحمت است بنابراین قیمت بالای عسل امری بدیهی است. چندین عامل اصلی و فرعی در تعیین قیمت عسل موثراند. البته در اینجا منظور عسل طبیعی و ارگانیک است و نه تغذیه ای و یا تقلبی.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت عسل

1- حجم خرید

حجم خرید یکی از مهم ترین فاکتورهای قیمت عسل می باشد. قیمت عسل طبیعی در خرید عمده از زنبور دار هرچقدر که باشد در بازار و به صورت خرده فروشی به قیمت تقریبا دو برابر به فروش می رسد.معمولا زنبورداران هم ترجیح می دهند که عسل خود را به قیمت کمتر و به صورت عمده به فروش برسانند تا برای محصولات بعدی نقدینگی داشته باشند.

2- کیفیت عسل

اصلی ترین معیار قیمت گذاری عسل کیفیت آن می باشد. برای اطلاع از کیفیت عسل باید آن را به آزمایشگاه مخصوص عسل فرستاد و هر چه عسل ساکارز کمتر و مواد معدنی و … بیشتری داشته باشد کیفیت و به طبع قیمت بالاتری دارد. عسل هایی که ساکارز آن بالای 5 باشد تغذیه ای هستند البته به غیر از عسل کنار که ساکارز آن به طور طبیعی بالاست.

3- نوع عسل

عسل های به دست آمده از تک گل (مونوفلورال) به دلیل برداشت محدود و کم یاب بودن قیمت بالاتری دارند و عسل چند گیاه که به نام عسل چهل گیاه در بین مردم معروف است به دلیل برداشت فراوان نسبت به عسل های دیگر قیمت پایین تری دارد.

4- منطقه ی برداشت

منطقه ی برداشت هم در قیمت عسل تاثیر گذار است البته این مورد بیشتر در مورد عسل های وارداتی مانند عسل مانوکا صادق است. عسل کوهی یا وحشی هم با توجه به اینکه در مناطق بکر و مرتفع و بدون دخالت انسان تولید می شود نسبت به سایر عسل ها قیمت بالاتری دارد.

5- ظرف بسته بندی

نوع و کیفیت بسته بندی هم در قیمت عسل موثر است. بسته بندی عسل می تواند پلاستیکی، فلزی و یا شیشه ای باشد که نوع شیشه ای آن بهتر است.
سایر عوامل مانند میزان تازگی یا کهنگی عسل، هزینه ی حمل و نقل، هزینه ی کارگر و هزینه های نگهداری می باشد.

معرفی عسل های گران قیمت و علت آن

گران ترین نوع عسل در ایران عسل کوهی یا وحشی است که از کندوهای طبیعی در دل کوه ها، دشت ها و جنگل ها و بدون دخالت انسان توسط زنبورها به دست می آید و به همین دلیل قیمت سنگین و بالایی دارد.

 

معرفی عسل های ارزان قیمت و علت آن

ارزان ترین عسل ها در بازار ایران عسل های صنعتی هستند که با توجه به پردازش و عملیاتی که بر روی آن ها انجام شده است بیشتر خواص خود را از دست داده اند. در بین عسل های طبیعی هم عسل چند گیاه نسبت به عسل های تک گیاه قیمت پایین تر و ارزان تری دارد.

1- قیمت عسل 1400

در سالهای اخیر و به خصوص در سال 1400 با توجه به شیوع کرونا و تاثیر عسل بر سیستم ایمنی و سلامت انسان و افزایش تقاضا و همچنین خشکسالی و کاهش عرضه ی عسل قیمت عسل طبیعی نسبت به سالهای قبل افزایش چشم گیری داشته است.

2- قیمت عسل شکری

عسل شکری یا تغذیه ای عسلی است که از تغذیه زنبور با آب و شکر تولید شده باشد. متاسفانه به دلیل ارزان تر بودن این نوع عسل و استقبال مردم بخش زیادی از عسل های موجود در فروشگاه های مواد غذایی را این نوع عسل تشکیل می دهد.
این عسل نه تنها هیچ فایده ای برای بدن ندارد بلکه مضرات زیادی به همراه دارد.

3- قیمت عسل کوهی

عسل کوهی برای تقویت حافظه و رفع ضعف عمومی بد بسیار موثر است.
این نوع از عسل به دلیل اینکه از مناطق بکر و بدون دخالت انسان برداشت می شود قیمت بالاتری از سایر عسل ها دارد.

4- قیمت عسل کنار

کنار درخت بوی مناطق جنوبی کشور است که در استان های هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، خوزستان، کرمان و بوشهر می روید.
عسل به دست آمده از این گیاه بسیار مقوی و انرژی زا بوده و در تقویت قوای جنسی موثر است.
جهت اطلاع از قیمت عسل کنار با ما در ارتباط باشید.

5- قیمت عسل گون

گیاه گون در مناطق کوهستانی رشد می کند و به خاطر شرایط خاص تولید قیمت بالایی دارد. عسل گون در کاهش و درمان دردهای استخوانی، مفصلی و آرتروز بسیار موثر است.عسل گون به دلیل خواص زیاد و طعم لذیذ از محبوب ترین عسل های موجود در ایران است.
جهت اطلاع از قیمت عسل گون با ما در ارتباط باشید.

6- قیمت عسل با موم

مصرف عسل با موم توصیه نمی شود با اینحال بسیاری از افراد به این نوع عسل علاقه دارند.
بهتر است بدانید عسل به همراه موم قیمت بالاتری از عسل بدون موم دارد.
برای اطلاع از قیمت عسل با موم سالم و پاک با ما در ارتباط باشید.

7- قیمت عسل آویشن

عسل آویشن غنی ترین عسل از نظر خاصیت آنتی اکسیدانی است. عسل آویشن خاصیت ضدمیکروبی بالایی دارد و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
جهت اطلاع از قیمت عسل آویشن و سایر انواع عسل ها با ما در ارتباط باشید.

سخن آخر

عسل ماده ای پرخاصیت و سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است و تولید، بسته بندی و نگهداری آن کاری پر زحمت و پر هزینه است بنابراین از قیمت های بالای این ماده ی غذایی نباید تعجب کرد. عسل طبیعی و ارگانیک با مناسب ترین قیمت را از ما بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *