حتما شما هم بار ها و بار ها برای خرید روغن زیتون به مشکل برخورده اید. وجود انواع برند ها با قیمت و بسته بندی های مختلف  و حتی انواع مختلف روغن زیتون هر کسی را گیج میکند. از طرفی هم مزایا و فواید این روغن طبیعی آن قدر زیاد است که نمیتوان از خرید آن صرف نظر کرد. ضمن این که همیشه نگرانی از اصل یا تقلبی بودن محصولات طبیعی یکی از بزرگ ترین چالش های خرید است. خصوصا در باره ی روغن زیتون که هم تقاضا برای خرید آن بالاست و هم قیمت نسبتا گرانی دارد سودجویان را به فکر گران فروشی و کلاهبرداری انداخته است.
اما نگران نباشید. در این مقاله هر چیزی را که لازم است قبل از خرید روغن زیتون بدانید بررسی کرده ایم تا از این به بعد با خیال راحت روغن زیتون اصل و با کیفیت را به راحتی تهیه کنید.

چرا خرید روغن زیتون مهم است

روغن زیتون محبوب ترین روغن طبیعی است که کار برد های گوناگون آن، روز به روز تقاضا برای خرید روغن زیتون اصل را بیشتر میکند. این روغن که از میوه ی زیتون به دست آمده و در بسیاری غذا های دنیا کاربرد دارد. روغن زیتون سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین E و اسید های چرب امگا۶ و امگا ۳ است که سلامتی بدن شما، پوست و موهایتان را تضمین میکند. عموم بیماری هایی که در عصر حاضر گریبانگیر اکثر افراد میشود با این روغن قابل پیشگیری و حتی درمان است. از جمله این بیماری ها میتوان به بیماری های قلبی، دیابت، سرطان، افزایش وزن و چاقی، آلزایمر و… اشاره کرد.

این روغن علاوه بر طعم فوق العاده ی که نسبت به روغن های نباتی به غذا می‌بخشد، ضامن سلامتی و طول عمر شماست و عوارض آن ها را هم ندارد. همه ی این موارد باعث شده این روغن در صدر روغن های طبیعی قرار گیرد.

آیا خرید روغن زیتون توجیه اقتصادی دارد؟

هر چند که قیمت روغن زیتون نسبت به سایر روغن ها کمی گران تر است اما با توجه به عوارض مختلف سایر روغن ها مثل روغن نباتی به نظر خرید روغن زیتون توجیه اقتصادی هم دارد. برای مثال اگر به این فکر کنیم که روغن های نباتی باعث چاقی و افزایش وزن و حتی بیماری های مرتبط با چاقی میشود، و در نظر بگیریم که برای درمان افزایش وزن و بیماری های مرتبط با آن – صرف نظر از وقت و انرژی بسیار زیاد- چه هزینه های سنگینی را برای مصرف انواع دارو ها و مراجعه به پزشک، و گاها حتی جراحی لازم است بپردازیم، آن گاه به این نتیجه میرسیم که مصرف این روغن یک معامله ی پرسود برای سلامتی است.
این روغن همچنین به صورت گسترده مصارف دارویی دارد. از جمله مهم ترین خواص این روغن، درمان انواع مشکلات پوستی است. که اگر بخواهیم این مشکلات پوستی را با دارو های شیمیایی بر طرف کنیم علاوه بر عوارض دارو های شیمیایی، تفاوت هزینه کاملا محسوس است.

انواع روغن زیتون

روغن زیتون با توجه با نحوه ی تولید آن به چندین نوع تقسیم میشود. البته همه ی انواع آن خوراکی نیستند و جنبه ی صنعتی هم دارند. انواع روغن زیتون به این صورت است.

الف) روغن زیتون فرابکر

ب) روغن زیتون بکر

ج) روغن زیتون تصفیه شده

د) روغن لامپانت

ه) روغن تفاله زیتون

الف) روغن زیتون فرابکر

برای تهیه روغن زیتون فرابکر، مستقیما از خود میوه ی زیتون استفاده میشود و در فرایند تولید، از گرما و یا مواد شیمیایی استفاده نمیشود. در نتیجه این روغن خالص ترین نوع روغن زیتون است. همچنین در این نوع روغن هیچ طعم دهنده و یا ماده افزودنی به کار نمیرود و هیچ دستکاری اضافی انجام نمیشود‌. به همین دلیل طعم و عطر خاصی دارد که کاملا قابل تشخیص است. درنتیجه این نوع روغن زیتون سالم ترین و مفید ترین نوع روغن زیتون برای مصرف انسان است.

در خرید روغن زیتون فرابکر دقت کنید که رنگ آن باید سبز مایل به زرد باشد و طعم این نوع روغن نزدیک به طعم خود میوه زیتون است به عبارتی تا حدی تلخ و تند است. هرچند که روغن زیتون فرابکر حاوی مقادیر زیادی املاح و ترکیبات مغذی است، اما وجود همین ترکیبات باعث شده این نوع روغن مقاوت کمی نسبت به حرارت داشته باشد. به همین دلیل پیشنهاد میشود از این روغن بیشتر در سالاد و غذا های سرد یا پخت و پز در دمای خیلی پایین استفاده کنید و اگر قصد خرید این روغن برای پخت و پز در دمای بالا را دارید از انواع دیگر روغن زیتون استفاده کنید.

ب) روغن زیتون بکر

در تهیه این نوع روغن زیتون هم مثل روغن زیتون فرابکر از هیچ ماده شیمیایی و افزودنی استفاده نمیشود و تا حد زیادی میتوان گفت در این نوع روغن مواد مغذی حفظ شده و روغن، طبیعی و خالص است. برای تولید این نوع روغن، میوه زیتون توسط پرس های مکانیکی تحت فشار قرار میگیرد. و از گرما دادن آن اجتناب میشود. پس همان طور که حدس میزنید خواص این روغن بسیار شبیه به روغن زیتون فرا بکر است و تفاوت آن ها سطح اسیدیته آن هاست.
از نظر طعم و رنگ هم روغن زیتون بکر طعم ملایم تری نسبت به فرابکر دارد و رنگ ان بیشتر از فرابکر به زردی میزند.

ج) روغن زیتون تصفیه شده یا بی بو

این نوع روغن به اندازه ی روغن زیتون های فرا بکر و بکر خاصیت آنتی اکسیدانی ندارد و مواد مغذی آن در فرایند تولید از بین میرود. ویژگی مثبتی که این روغن نسبت به فرابکر و بکر دارد این است که تحمل بالایی نسبت به حرارت دارد و میتوانید به راحتی از آن در پخت و پز استفاده کنید. این نوع روغن همچنین طعم و عطر خاص قبلی را ندارد و برای کسانی که به بوی روغن زیتون حساسند یا ترجیح میدهند روغن زیتون را مثل روغن های معمولی مصرف کنند مناسب تر است. در خرید روغن زیتون تصفیه شده دقت کنید که قیمت روغن زیتون تصفیه شده از دو نوع قبل پایین تر است.

د) روغن زیتون لامپانت

از این نوع روغن زیتون عموما در مصارف صنعتی استفاده میکنند و برای استفاده ی انسان به خصوص به صورت خوراکی مناسب نیستند. روغن زیتون لامپانت از میوه های زیتون فاسد و ناسالم تهیه میشود و مصرف آن برای انسان میتواند مضر و خطر آفرین باشد.

ه) روغن تفاله زیتون

بی کیفیت ترین و نامرغوب ترین نوع روغن، روغن تفاله زیتون یا پومیس است. برای تهیه این روغن بعد از این که روغن مرغوب و آب میوه ی زیتون را استخراج کردند، از تفاله ی باقی مانده، دوباره روغن گیری میکنند و سپس آن را تصفیه میکنند و روغن تفاله زیتون به دست می‌آید. گاها مقدار کمی روغن زیتون با کیفیت تر را هم با روغن تفاله ترکیب میکنند. استفاده از این روغن به دلیل وجود آلاینده های سرطان زا اصلا توصیه نمیشود.

روش تشخیص روغن اصل در خرید روغن زیتون

روش اول

مقداری روغن زیتون را در ظرفی بریزید و روی آن را با کف دستتان بپوشانید. بعد ظرف را به مدت حدود ۲ دقیقه بچرخانید تا روغن کمی گرم شده و عطر آن آزاد شود. بعد دستتان را از روی ظرف برداشته و روغن را ببویید.
روغن زیتون اصل عطری شبیه به عطر میوه زیتون یا چمن کوتاه شده  دارد. از تهیه روغن زیتون هایی که بوی دیگری مثل بوی خاک، یا ماندگی یا ترشیدگی میدهند خودداری کنید.

روش دوم

روغن زیتون اصل کمی طعم تندی دارد. مقدار کمی از روغن زیتون را به نوک زبانتان بزنید. سپس روغن زیتون را روی سطح زبانتان حرکت دهید و بعد قورت دهید. بعد سعی کنید نفس بکشید به این صورت که عمل دم را از دهان انجام دهید و عمل بازدم را از بینی. روغن زیتون اصل در چنین مواقعی باعث میشود که در گلویتان احساس تندی کنید. گاهی این تندی ممکن است آنقدر زیاد باشد که به سرفه بیفتید.

روش سوم

مقداری روغن را روی سطح زبانتان بریزید و دندانهایتان را به هم بچسبانید. سپس به شدت عمل دم را از طریق دهان انجام دهید به طوری که هوا به شدت از بین دندانهایتان به سمت حلق حرکت کند‌ و باز هم ببینید که آیا روغن تند است یا خیر. از خرید روغن های زیتونی که طعم تندی آن حس نمیشود خودداری کنید.

در هنگام خرید روغن زیتون به چه نکاتی توجه کنیم؟

از آن جا که تقاضای خرید روغن زیتون روز به روز شدت پیدا میکند، افراد سود جو اقدام به تقلب در فروش این روغن میکنند. از جمله کلاهبرداری هایی که میتواند انجام گیرد این است که در روغن هایی که به اسم فرابکر یا بکر میفروشند مقداری روغن بی کیفیت زیتون یا روغن های دیگر بریزند.

یا گاهی به روغن های بی کیفیت ، رنگ خوراکی و یا اسانس عطری اضافه میکنند تا تشخیص آن از روغن اصل ممکن نشود. از آن جا که ممکن است شما نیز در خرید روغن زیتون اصل دچار مشکل شوید، در ادامه همراه ما باشید تا نکاتی که حتما موقع خرید باید رعایت کرد را بررسی کنیم.

۱. ظرف نگه دارنده روغن زیتون

هرچند ممکن است روغن بی کیفیت و نامرغوب در ظرف های بسیار شیک و زیبا نگه داری شوند و آراسته بودن ظروف، کیفیت روغن را تضمین نکند اما باید توجه داشت که با فرض این که ‌کیفیت روغن زیتون خریداری شده هم قابل قبول باشد، ظرف بسته بندی یکی از مهم ترین عوامل در حفظ کیفیت روغن زیتون است.
نتیجه این که در هنگام خرید این روغن توجه کنید که صرف نظر از شیک بودن بسته بندی، بطری نگه داری روغن بهتر است از جنس شیشه باشد نه پلاستیک. چون پلاستیک، خود، حاوی مواد شیمیایی است که ممکن است در اثر گرما در روغن حل شود. بهتر است این شیشه، تیره رنگ باشد چرا که نور و حرارت را کمتر از خود عبور میدهد و این عوامل برای روغن، مضر است. در نظر داشته باشید که بعد از خرید، آن را در جای خشک و خنک نگه داری کنید.

۲. کیفیت روغن، در خرید روغن زیتون

در هنگام خرید این روغن حتما به نام تجاری آن دقت کنید. قیمت روغن زیتون فرابکر و بکر( اکسترا ورجین و ورجن) از روغن های تصفیه شده( پور) گران تر است. اساسا فرایند روغن گیری، فرایندی گران قیمت است پس اگر روغن زیتون به طرز غیر منطقی ارزان بود به کیفیت آن شک کنید!
روغن مرغوب عطر و طعم منحصر به فردی دارد و همانطور که گفته شد رنگ آن سبز مایل به زرد است.

۳. برچسب روی بسته بندی، در خرید روغن زیتون

طبیعی است که هرچه روغن زیتون خریداری شده تازه تر باشد، بهتر و مفید تر است. پس قبل از خرید روغن زیتون تاریخ تولید آن را چک کنید. دقت کنید که تاریخ برداشت زیتون را چک کنید نه تاریخ بسته بندی.

نکته دیگری که باید دقت کنید تاییدیه سازمان غذا و دارو است، اگر روغن زیتون مورد نظر تاییدیه داشت، نگران تقلبی بودن آن نباشید.
همچنینی شما میتوانید از روی برچسب روی بسته بندی میزان اسید چرب آزاد موجود در روغن را هم چک کنید. هر چه این اسید ها ی چرب بیشتر باشند، کیفیت پایین تر است. همینطور میتوانید میزان پلی‌فنول روغن زیتون را هم چک کنید. هر چه این میزان بیشتر باشد، کیفیت روغن هم بیشتر است.

۴. موارد دیگر در خرید روغن زیتون

  • از آن جا که تشخیص کیفیت روغن کار مشکلی است حتما آن را از مراکز معتبر خریداری کنید.
  • از خرید روغن های زیتون بی نام و نشان جدا خود داری کنید.
  • روغن را با توجه به کاربرد آن خریداری کنید. برای مثال اگر روغن را برای پخت و پز میخواهید، بهتر است از نوع فرابکر استفاده نکنید.
  • برند های زیادی در بازار اقدام به تولید روغن زیتون میکنند. سعی کنید از برند معتبر یا برندی که قبلا از آن استفاده کرده اید خریداری کنید.

خرید روغن زیتون خارجی یا ایرانی

مدت هاست که کشور هایی مثل ایتالیا، اسپانیا، یونان و ترکیه، معروف ترین تولید کننده های روغن زیتون دنیا هستند. در کشور ایران هم باغ های زیتون در شمال و جنوب کشور فراوان است. البته به نظر میرسد کیفیت روغن زیتون شمال ایران از  جنوب بیشتر باشد. آنچه مسلم است نام کشور ایتالیا یا هر کشور دیگری روی بسته بندی روغن زیتون کیفیت آن را تضمین نمیکند. با این وجود، هر چند روغن زیتون های تولید داخل بسیار با کیفیت اند اما به نظر میرسد روغن زیتون های خارجی کیفیت بهتری داند. البته تفاوت قیمت روغن های خارجی و ایرانی هم کاملا محسوس است!

بعد از خرید روغن زیتون آن را چگونه نگه داریم

همانطور که گفته شد نور و حرارت برای روغن زیتون مضر است. البته نیازی نیست حتما آن را در یخچال نگه داری کنید چون بهترین دما برای آن حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. همچنین بهتر است روغن را در ظرف تیره رنگ نگه دارید تا در معرض نور قرار نگیرد، زیرا باعث فاسد شدن روغن میشود. در آخر هم در نظر داشته باشید که از باز و بسته کردن زیاد درب بطری روغن زیتون اجتناب کنید چون اکسیژن هوا روند فساد روغن زیتون را تسریع میکند.

سخن آخر

هر چند که گرانفروشی، تقلب و کلاهبرداری همیشه در بازار روغن زیتون وجود دارد، اما در این مقاله سعی کردیم مهم ترین نکاتی که لازم است قبل از خرید روغن زیتون بدانید را بررسی کنیم تا خریدی مطمئن و راضی کننده داشته باشید.به نظر می‌رسد که بهترین نوع روغن زیتون روغن زیتون فرابکر و نامرغوب ترین آن روغن تفاله زیتون است. فراموش نکنید مهم ترین نکته در اصل بودن روغن زیتون، اعتبارِ برند و فروشگاهی است که از آن خرید میکنید. پس حتما از مراکز معتبر خریدتان را انجام دهید. تجربه شما از خرید این روغن چیست؟ با ما به اشتراک بگذارید.