شاید برای اولین بار باشد که کلمه دوسین را می شوید. دلیل این مطلب کمرنگ شدن استفاده از مواد طبیعی برای درمان بیماری هاست. متاسفانه با گسترش طب نوین ، استفاده از مواد طبیعی که قرن ها در کشورهای مختلفی مثل ایران باستان و چین رایج بوده است ، کمتر شده و داروهای شیمیایی جایگزین آن ها شده است. دوسین ترکیب دو ماده ی طبیعی پر خاصیت یعنی عسل و سیاهدانه است. این ماده خواص بسیار زیاد و شگفت انگیزی دارد که مورد تایید اطبا ایرانی بوده است و گاهی از آن به عنوان معجون ایرانی نام میبرند.در این مقاله قصد داریم تا شما را با خواص این ماده بیشتر آشنا کنیم.

ترکیب عسل و سیاهدانه (دوسین)

خواص عسل بر کسی پوشیده نیست. از قدیم الایام عسل در طب سنتی جایگاه ویژه ای داشته است و برای درمان بسیار از بیماری ها و زخم ها بکار میرفته است. امروزه هرچند استفاده از آن بعنوان درمان کمرنگ تر شده است ولی اخیرا تحقیقاتی علمی صورت گرفته که بسیاری از خواص آن را به اثبات رسانده اند. با توجه به اینکه در این مقاله قصد پرداختن به خواص عسل بطور جداگانه نداریم برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد عسل درمانی شما را به مقالات دیگر در همین وب سایت ارجاع می دهیم.

سیاه دانه ، دانه ای سیاه رنگ و نسبتا سفت است که طعمی تلخ دارد و از قدیم به عنوان ادویه در مواد غذایی مخصوصا ترشیجات بکار می رفته است. سیاهدانه در نقاط زیادی کشت می شود اما بومی منطقه جنوب غرب آسیا (خاورمیانه) است. استفاده از سیاهدانه برای زنان شیرده بسیار مناسب است و آهن و پتاسیم فراوان دارد. در روایتی از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که :« ما من داء الا فی الحبـّه السوداء منه شفاء الا السام .» یعنی سیاهدانه دوای تمام دردهاست بجز مرگ. بنابراین روشن است که سیاهدانه در طب سنتی و اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

خواص دوسین

اما خواص دوسین به مراتب بیشتر از استفاده جداگانه از خاصیت عسل و سیاه دانه است. برای تهیه این ماده ارزشمند در خانه باید عسل را با سیاهدانه نیم کوب شده به نسبت 3 به 1 ترکیب کنید یعنی به ازای سه قاشق غذاخوری عسل ، یک قاشق سیاهدانه مخلوط کنید. البته می توانید این ترکیب را از فروشگاه های معتبرتحت عنوان سیاه دانه عسل یا دوسین بخرید. بهتر است برای تهیه عسل و سیاهدانه از عسلِ سیاهدانه استفاده شود. عسلِ سیاهدانه نوعی عسل طبیعی است و خواص فراوانی دارد.

اگر خودتان میخواهید عسل و سیاهدانه را با هم ترکیب کنید نکته مهم این است اگر سیاهدانه به سرعت با عسل ترکیب نشود می تواند به ماده ای سمی تبدیل شود چرا که آلودگی های محیط را جذب خود می کند. بنابراین همزمان با آسیاب کردن سیاهدانه ، آن را با عسل مخلوط کنید زیرا عسل به خوبی از آن محافظت می کند. خوب است که بدانید عده ای معتقدند سیاهدانه نباید بدون عسل طبیعی میل شود.

خواص عسل و سیاهدانه

1- افزایش قوای ایمنی بدن

مهمترین خاصیت عسل و سیاهدانه تقویت ایمنی بدن است. بدین ترتیب بدن شما در مقابل انواع بیماری ها مقاوم تر می شود ، حتی اگر بیماری خاصی نداشته باشید مصرف این ماده می تواند در پیشگیری از انواع بیماری ها مؤثر باشد و درصورتیکه بیماری ای بر شما عارض شده است با استفاده از این ماده جادویی بدن قوی تری خواهید داشت و زودتر درمان می شوید.

2- برطرف کردن جوش های بلغمی

عسل و سیاهدانه طبع گرم و خشکی دارد و مصرف آن به همه توصیه نمی شود . در عین حال عسل برای افراد بلغمی مزاج بسیار مشکل گشاست. یکی از عوامل ایجاد جوش و لک های پوستی غلبه مزاج بلغم است که با مصرف موضعی دوسین برطرف می شود. کافیست مخلوط عسل و سیاهدانه را هر روز بر روی پوست خود ( در نواحی ای که دچار جوش هستند ) بمالید. بسیاری از اطباء قدیمی طب ایرانی معتقد بوده اند که استفاده از سیاه دانه با عسل برای برطرف کردن لک پوستی و پیسی مفید است.

تقویت قوای جنسی با مصرف عسل وسیاهدانه

3- تقویت قوای جنسی

از آنجایی که ترکیب سیاه دانه با عسل طبع بسیار گرمی دارد برای تقویت قوه باه در مردان و زنان بسیار مؤثر است. خوردن مداوم عسل و سیاهدانه باعث تقویت اسپرم مردان شده و قدرت باروری آنان را افزایش می دهد. همچنین در رفع سرد مزاجی بانوان نقش مهمی ایفا می کند. خانم هایی که مشکل کمبود آهن دارند باید بدانند که سیاهدانه منبع غنی آهن است و ترکیب سیاه دانه عسل مشکل تنبلی تخمدان ها و مشکلات هورمونی آنان را حل می کند.

4- جلوگیری از سرماخوردگی

مخلوط عسل وسیاهدانه تب را برطرف می کند و از سرماخوردگی های پی در پی جلوگیری می کند. در دوران کرونا ، حتی عده ای آن را برای کرونا تجویز میکردند ، گرچه این مطلب از نظر پزشکی اثبات نشده ولی می توان امیدوار بود که دوسین در پیشگیری از بیماری هایی نظیر آنفولانزا و کرونا نیز مؤثر باشد.

5- تقویت دستگاه گوارش

با مصرف عسل سیاهدانه می توانید بسیاری از مشکلات معده و روده را حل کنید. عسل یکی از مواد طبیعی است که برای درمان یبوست تجویز می شود. همچنین ترکیب عسل و سیاهدانه با از بین بردن انواع باکتری ها و انگل های معده ، بسیاری از مشکلات گوارشی را حل می کند. نفخ معده نیز با خوردن دوسین به راحتی قابل برطرف شدن است.

6- تنظیم قاعدگی

یکی دیگر از فواید عسل و سیاهدانه برای زنانی که پریود نامنظم دارند ، تنظیم قاعدگی آنان است. مصرف عسل سیاه دانه رحم را تقویت می کند.

7- درمان چاقی

یک درمان ساده و کم هزینه برای افراد چاق استفاده از مواد طبیعی است. اگر از چاقی مفرط رنج می برید مخلوط شربت آبلیمو عسل و مقداری سیاهدانه پودر شده را امتحان کنید.

8- انرژی زا

عسل سرشار از کربوهیدرات هاست ، قندهایی مثل گلوکز ، فروکتوز ، مالتوز ، ساکارز و… . هر صد گرم عسل حدود 300 کیلو کالری انرژی دارد. اما وقتی عسل و سیاهدانه با هم ترکیب می شوند ، معجون دوسین بعمل می آید که انرژی بسیار بیشتری دارد. بنابراین خوردن آن برای افرادی که دچار بیماری هایی مثل افسردگی هستند مفید است. همچنین مصرف این ماده برای رفع اضطراب نیز مفید است.

برای درست کردن دوسین از عسل طبیعی استفاده شود

9- درمان حساسیت و آسم

معجون عسل و سیاه دانه در بدن تولید آنتی هیستامین می کند و آسم و حساسیت را برطرف می سازد بدون آن که نیاز به داروهای شیمیایی داشته باشید. مصرف این ماده ( البته اگر به مزاج شما سازگار باشد و زیاده روی هم نکنید !) هیچگونه عوارضی به دنبال نخواهد داشت.

10- کنترل دیابت نوع دوم

گفتنی است که با خوردن تنها دو گرم سیاهدانه مقاومت به انسولین در بدن شخص کاهش می یابد.

یکی از خواص دوسین تنظیم قند خون است چراکه باعث کاهش هموگلوبین گلیکوزه می شود.

11- درمان سنتی بیماری صرع

12- درمان سرطان روده بزرگ

13- ترک اعتیاد طولانی مدت

14- مسکن دردهای شکمی

15- کنترل عوارض شیمی درمانی

آخرین مورد از خواص عسل سیاه دانه که در این مقاله بررسی می کنیم کنترل عوارض شیمی درمانی است. بیماران سرطانی که نیاز به شیمی درمانی پیدا می کنند دچار عوارض فراوانی می شوند که از جمله آنها نارسایی در عملکرد کلیه هاست. معجون عسل سیاهدانه موجب کنترل دفع پروتئین ادرار شده و کراتین موجود در خون را نیز کنترل می کند.

خاصیت عسل و سیاه دانه

ترکیب عسل و سیاهدانه (دوسین) از قدیم مورد استفاده بوده و به عنوان ماده ای بسیار مقوی و انرژی زا استفاده می شود. از جمله مهمترین خواص دوسین افزایش قوای ایمنی بدن ، افزایش میل جنسی و تقویت دستگاه گوارش است. می توانید این معجون خوشمزه و مقوی را به راحتی از فروشگاه ما خریداری نمایید. منتظر شنیدن نظرات شما درباره این مقاله هستیم.