عسل و آویشن، هر یک به طور جداگانه، خواص متعددی دارد. عسل یک ماده ی شفا بخش و خوش طعم است که مخصوصا در طب سنتی ما ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد. ترکیب این ماده ی شفابخش با گیاه مفیدی مثل آویشن معجزه میکند. ترکیب آویشن و عسل را به طرق مختلف میتوان مصرف کرد. میتوانید دمنوش آن را میل کنید یا دمنوش را در یخچال قرار دهید و به عنوان شربت عسل و آویشن استفاده کنید.

این نوشیدنی خوش طعم خواص درمانی بسیاری برای بیماری های تنفسی، گلو درد و سرماخوردگی دارد. حتی گفته شده که این دمنوش در پیشگیری و درمان کرونا هم موثر بوده است. در ادامه به خواص این دمنوش فوق العاده مفید خواهیم پرداخت.

آویشن چیست

آویشن، یک گیاه بسیار مفید از خانواده نعناع است که به شکل های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. از جمله این اشکال میتوان به آویشن خشک، آویشن تازه، دمنوش آویشن و عرق  آویشن اشاره کرد. از این گیاه خوش عطر هم به صورت خوراکی و هم دارویی استفاده میشود. در یونان باستان، آن را به آب حمام اضافه میکردند و رومی ها از آن به عنوان طعم دهنده استفاده میکردند.

این گیاه که خاصیت ضد باکتریایی دارد در درمان بسیاری مشکلات جسمی کار برد فراوان داد. به عنوان مثال معروف است که بقراط از آویشن برای درمان بیماری های تنفسی استفاده میکرده است. از زمان های گذشته به منظور کارایی بیشتر و طعم بهتر به آویشن مواد خوراکی دیگری نیز اضافه میشده که یکی از معروف ترین آن ها عسل است. آن هم به شکل تهیه دمنوش آویشن و عسل.

طریقه مصرف عسل و آویشن

بهترین روش برای استفاده از خواص آویشن و عسل، تهیه دمنوش آن است. این کار بسیار ساده و سریع است. در ادامه طرز تهیه دمنوش آویشن و عسل را توضیح خواهیم داد.

ابتدا مقداری آب جوش آماده کنید سپس درست همانطور که چای را دم میکنید، کمی آویشن را در یک قوری ریخته و آب را روی آن بریزید. سپس حدود یک ربع صبر کنید تا دم بکشد . به این شکل دمنوش آویشن شما آماده است و میتوانید از آن برای درمان بسیاری بیماری ها و خوصوصا سرماخوردگی استفاده کنید. اما برای باز دهی بیشتر بهتر است به آن مقداری عسل هم اضافه کنید.

فراموش نکنید ابتدا صبر کنید دمای دمنوش کمی پایین بیاید و خنک شود، بعد عسل را به آن اضافه کنید. دقت کنید هرگز عسل را با یک ماده خیلی داغ مخلوط نکنید چون بسیاری از خواص عسل از بین میرود و حتی عسل مسموم میشود.

میتوانید این دمنوش را در یخچال بگذارید تا خنک شود و آن را به عنوان شربت عسل و آویشن، میل کنید. همچنین میتوانید به این شربت، چند قطره آبلیموبی تازه هم اضافه کنید که هم خواص شربت را بیشتر کرده باشید و هم طعم آن را بهتر.

 خواص عسل و آویشن برای گلودرد

همان طور که گفته شد، آویشن به خواص ضد باکتریایی اش معروف است. در نتیجه این گیاه و دمنوش آن، میتواند به طور موثری باکتری های موجود در گلو را کاهش دهد. از طرف دیگر، عسل میتواند یک لایه محافظ روی گلو ایجاد کند و باعث بهبود التهابات گلو شود. با این حساب بدیهی است که ترکیب عسل و آویشن برای گلودرد بسیار موثر خواهد بود. در مصرف آویشن و عسل برای گلو درد به نکات زیر توجه داشته باشید.

 1. حداقل تا یک ساعت بعد از مصرف دمنوش عسل و آویشن، از خوردن و نوشیدن مواد غذایی دیگر اجتناب کنید.
 2. عسل را در هیچ ماده ی داغی مخلوط نکنید مخصوصا انواع دمنوش ها!(صبر کنید دمنوش کمی خنک شود بعد عسل را اضافه کنید.‌ )
 3. این دمنوش را روزانه چند بار میل کنید تا تاثیر شگفت انگیز آن را مشاهده کنید.

دمنوش عسل و آویشن برای بهبود سرطان

مطالعات گوناگون نشان میدهند، ترکیبات موجود در آویشن باعث میشوند، این گیاه یک راه کار موثر برای درمان و حتی پیشگیری از  سرطان باشد.  این گیاه هم به صورت دمنوش و هم به صورت های دیگر تاثیر شگفت انگیز خود را در پیشگیری از سرطان خواهد گذاشت و حتی اگر فردی مبتلا به سرطان باشد، از تکثیر بیش از اندازه ی سلول های سرطانی جلوگیری میکند. این گیاه خصوصا در بهبود سرطان های مرتبط با دستگاه گوارش به ویژه سرطان روده بزرگ موثر است. با اضافه کردن عسل به گیاه آویشن، میتوانید از خواص ضد سرطانی عسل هم بهره ببرید.

برای این منظور کافی است به صورت منظم، حداقل یک بار در هفته از دمنوش آویشن و عسل میل کنید.

خواص ترکیب عسل و آویشن برای سرفه

اگر علت سرفه های بیمار، عفونت های باکتریایی باشد، آویشن به راحتی میتواند آن را برطرف کند. آویشن دارای مقادیر زیادی فلاونویید است که خاصیت ضد اسپاسم دارد و در بهبود سرفه و عفونت دستگاه تنفسی بسیار موثر است. علاوه بر این آویشن خاصیت آرام کنندگی دارد که باعث رفع گرفتگی عضلات تنفسی میشود.

از آن جا که علت اکثر سرفه های مزمن عفونت باکتریایی است، از قدیم، آویشن را یکی از موثر ترین درمان های طبیعی معرفی میکردند.
از طرف دیگر عسل نیز خاصیت نرم کنندگی دارد که میتواند  شدت سرفه را کاهش دهد. در نتیجه از تاثیر شگفت انگیز دمنوش عسل و آویشن برای سرفه و مجاری تنفسی غافل نشوید.

دمنوش آویشن و عسل برای سرماخوردگی

دلایل زیادی برای اثبات تاثیر دمنوش آویشن و عسل برای سرماخوردگی وجود دارد. همانطور که گفته شد این دمنوش، گلو درد را بهبود میبخشد و سرفه را درمان میکند.

علاوه بر این ها این دمنوش، تا حد زیادی به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک میکند. این دمنوش همچنین، یه داروی خلط آور است که برای بهبود سیستم تنفسی در هنگام سرما خوردگی بسیار مفید است. برای استفاده از خواص این دمنوش در هنگام سرماخوردگی کافیست در روز چند بار آن را میل کنید.

دیگر مزایای دمنوش عسل و آویشن

 • خستگی را از تن بیرون می‌کند.
 • حالت تهوع را از بین میبرد.
 • استرس را کاهش میدهد.
 • سیستم گوارشی را بهزود میبخشد.
 • فشار خون را تنظیم میکند.
 • اشتها را زیاد میکند.
 • به سلامت چشم کمک میکند.
 • بیماری قلبی را بهبود میبخشد.
 • درد های عضلانی را تسکین میدهد.
 • جوش و آکنه را از بین میبرد.
 • مانع پیری زود رس میشود.
 • ریزش مو را متوقف میکند.

عوارض دمنوش آویشن و عسل

به نظر میرسد مصرف این دمنوش در حد طبیعی و معمول ایمن است و مشکلی ایجاد نمیکند. اما از آنجا که طبع آویشن گرم و خشک است به افراد صفراوی توصیه نمیشود.

در مورد مصرف این دمنوش توسط بانوان باردار هنوز تحقیق جامعی صورت نگرفته و مضر یا مفید بودن آن قطعی نیست. به همین جهت پیشنهاد میشود کودکان و بانوان باردار در مصرف این دمنوش احتیاط کنند و با پزشک مشورت کنند.

عسل آویشن چیست

عسل آویشن به عسلی گفته میشود که زنبور، برای تهیه آن از شهد گل های گیاه آویشن استفاده میکند.
در چنین شرایطی که زنبور ها برای تولید عسل تنها از شهد یک گیاه استفاده کنند، عسل به دست آمده علاوه بر خواص معمول عسل، خواص آن گیاه را هم خواهد داشت. با همین استدلال، عسل آویشن، علاوه بر خواص عسل، به مقدار زیادی دارای خواص آویشن نیز هست. این نوع عسل، در درمان و پیشگیری از بسیاری بیماری ها  موثر است.

رنگ عسل آویشن، معمولا کهربایی تیره است و کمی هم به قرمزی میزند. البته بسته به این که برای تهیه این عسل، از شهد آویشن های کدام منطقه استفاده شده، رنگ و خصوصیات ظاهری آن میتواند کمی متفاوت باشد. این عسل عطر و طعم شدید و منحصر به فردی دارد.

سخن آخر

در این مقاله راجع به خواص متعدد عسل  با آویشن و طریقه مصرف آن صحبت کردیم. همچنین نوعی خاص از عسل را معرفی کردیم که به راحتی میتواند جایگزین ترکیب عسل با آویشن شود. هر چند به دفعات، انواع تقلبی عسل آویشن در بازار دیده شده و تشخیص عسل آویشن اصل از تقلبی کار ساده ای نیست. پس شاید مصرف دمنوش عسل به همراه آویشن، روش مطمئن تری باشد.

در پایان باید یاد آوری کرد از عسل خالص و با کیفیت استفاده کنید تا به نتایج دلخواهتان دست یابید. همچنین مثل هر ماده ی غذایی دیگری از مصرف بیش از اندازه ی این دمنوش بپرهیزید. تجربه شما از مصرف دمنوش یا شربت عسل و آویشن چه بوده است. با ما در میان بگذارید