روز تولدتان شده و شما هم برای اینکه کودک‌تان بی‌نصیب از کیک تولد نماند و او هم در شادی شما سهیم باشد، می‌خواهید او را با یک شیر مادرانه‌ با عسل مهمان کنید، یا اینکه از خواص درمانی عسل برای کودکان آگاه هستید و می‌خواهید بدانید آیا عسل برای کودک مشکلی ایجاد می‌کند یا خیر.

شاید شما هم شنیده باشید، دادن عسل به کودکان زیر 2 سال باعث لال شدن می‌شود. یا اینکه عسل برای نوزاد میتواند سمی باشد. اما چقدر این ماجرا صحت دارد؟ از چه زمانی عسل برای کودکان منع ندارد؟ عوارض عسل برای کودکان چیست؟

عسل برای کودکان باعث لال شدن کودک می‌شود؟

ممکن است مادرتان یا شخصی دیگر، به شما گفته باشد اگر به کودک‌تان عسل بدهید، او لال خواهد شد، یا گفته باشد عسل برای کودک عزیزتان مشکل ایجاد می‌کند و از عوارض عسل برای کودکان حرف زده باشد. شما هم برای آن که بدانید این مطلب درست است یا نه، در فروم های مختلف عضو شده اید تا از دیگر عزیزانی که آنها هم فقط از مادرانشان مسئله را شنیده اند، سوال کنید، همه هم توصیه کرده‌اند، مثل قضیه عسل و خربزه، فکر امتحان کردن این موضوع هم به سرتان نزند که عواقب بدی به همراه دارد.

عسل برای کودکان یک ساله

حتما با خود فکر می‌کنید موضوع چه بوده که همه افراد می‌گویند عسل برای کودکان زیر2 سال مناسب نیست؟ شاید آن‌ها، صرفا از گذشتگان این مطلب را شنیده باشند و فواید بسیار زیاد عسل برای کودکان را با این صحبت‌ها نادیده گرفته باشند.

اگر بخواهم با شما رو راست باشم، من نیز با نظر آنها موافقم و توصیه می‌کنم این کار را نکند. در واقع این خود عسل نیست که برای نوزاد خطر دارد، بلکه سم ایجاد شده توسط یک جور باکتری باعث این مشکلات می‌شود. لال شدن نوزاد  هم که قدیمی ها به صورت دهان به دهان هشدار داده‌اند وگفته‌اند، ممکن است به خاطر همین سم باشد، که یکی از عوارض آن فلج شدن و ضعف حرکت عضلات است.

حتما راجع به بوتولیسم شنیده‌اید؟ وقتی می‌خواستید یک کنسرو را بدون جوشاندن میل کنید، فردی به شما  هشدار داده، این کار را نکنید، چون در آن بوتولیسم وجود دارد و حتما باید جوشانده شود تا اثر سم از بین برود. عسل هم همان ماجرا ها را دارد و در آن ممکن است آن باکتری وجود داشته باشد، اما این بار با جوشاندن قضیه حل نمی‌شود، به دلایلی که به آن خواهیم رسید.

بوتولیسم چیست؟

به مسمومیت ناشی از سم ایجاد شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولنیوم بوتولیسم می‌گویند. این موجود ظالم، یک نوع باکتری‌ای هست که اکسیژن تنفس نمی‌کند، اصلا اکسیژن برایش سم است و تا می‌تواند خود را از اکسیژن دور نگه می‌دارد. برای همین وقتی اکسیژن زیاد باشد خودش را به صورت غیر فعال در می‌آورد که به آن حالت باکتری، اسپور یا بعضا هاگ باکتری می‌گویند.

وقتی هاگ این باکتری یا خودش، وارد عسل یا قوطی کنسرو و یا چیز های دیگری که اکسیژن ندارند می‌شود،  به محض فعال شدن و تکثیر شدن، شروع به تولید سم می‌کنند. بنده خدا، قصدش مسموم کردن ما نبوده، او می‌خواسته محیط زندگی خود را سر و سامان دهد، اما اشتباها سر از بدن ما در آورده، بی خبر از اینکه شربتی که تولید می‌کند، شیرینی‌اش دلمان را می‌زند.

جالب است بدانید، بوتاکسی که برای زیبایی به کار می‌رود، نوع خاصی از همین سم است. مکانیزم این سم فلج کردن عضلات است برای همین کسانی که بوتاکس استفاده می‌کنند انگار ماسک به صورت زده‌اند. من هم وقتی فهمیدم بوتاکس، سم است، از در آرایشگاه غیر مجازی که بوتاکس می‌کنند رد هم نمی‌شوم.

چرا عسل برای کودکان بوتولیسم به همراه دارد؟

بیشتر مسمومیت ناشی از بوتولیسم به خاطر خوردن آن است و بیشترین کسانی که مسموم شده‌اند نوزادان هستند. نوزاد، وقتی به دنیا می‌آید هنوز بدن کاملی ندارد. با نگاه به تکان خوردن جمجمه نوزاد، متوجه این مسئله خواهید شد.

معده و روده نوزاد هم یکی از آن بخش هاست که هنوز بعد از به دنیا آمدن، نیاز به کار دارد. معده و روده آن‌ها محافظت خاصی ندارد و با تولید این سم در بدنشان، سم سریعا از طریق روده بدون محافظ آن‌ها، وارد خون نوزاد می‌شود و ممکن است او را کاملا فلج کند.

عسل به خاطر حالتی که دارد و به خاطر زنبورهای بی‌نزاکت و بی نظافتی که حمام نمی‌روند، بهترین محیط برای زندگی باکتری تولید کننده بوتولیسم است. همان طور که خواندید، با جوشاندن عسل درون قابلمه و غیره، نمی‌شود سم و باکتری داخل آن را از بین برد،زیرا این باکتری زمانی که غیر فعال است به شدت در برابر گرما مقاوم می‌شود و همچنان می‌تواند با ورود به بدن کودک دلبندتان، سم ایجاد کند، مگر در کارخانه، با فرایند هایی، باکتری را از بین برده باشند. بعضی از کارخانه ها عسل برای کودکان تولید می‌کنند، که می‌توانید برای بهره‌مندی از خواص بی‌نظیر عسل برای کودک یک ساله تان، از آن‌ها استفاده کنید.

چه زمانی عسل برای کودکان مجاز است؟

حداقل شش ماه طول می‌کشد، معده نوزاد تکمیل شود. عسل برای کودک یک ساله نیز ممکن است خطرناک باشد و اصلا ریسک نکنید. پزشکان توصیه می‌کنند حداقل یک یا دو سال برای دادن عسل به کودک شیرین تان صبر کنید و اجازه دهید از عسلی خودش، در این زمان استفاده کند. برخی از بچه‌ها صحبت کردن شان نیز چند سال طول می‌کشد و معلوم نیست سر شش ماه معده‌اش از نظر دفاعی کامل شده باشد.

من نمی‌دانستم عسل برای کودکان خطر دارد، حالا چه کنم؟

هیچی. اگه فکر می‌کنید ده ماه پیش که به کودک‌تان عسل دادید نکند فلج بشود، اصلا نمی‌خواهد نگران باشید، چون اگه قرار بود اتفاقی بیافتد باید نهایت یک هفته بعد اتفاق می‌افتاد. این سم بیشتر مواقع تا دو سه روز بعد خودش را نشان می‌دهد.

اگه نمی‌دانستید عسل برای کودکان زیر 2 سال ممکن است خطر آفرین باشد و این دو سه روز به او عسل داده‌اید، بدون استرس، مراقبش باشید تا اگر مشاهده کردید که او نمی‌تواند پلک‌هایش را باز کند یا حرکتش  نسبت قبل خیلی آهسته شده یا خوب نفس نمی‌کشد یا هر حالت غیر عادی دیگر، سریعا ببریدش اورژانس. تا سم را از بدن او خارج کنند ویا در صورت نیاز کمک نفس بزارند تا زمانی که اثر سم کم شود.

استرس شما کمتر از سم نیست. هم برای خودتان بد است هم برای کودک دلبندتان.

جمع‌بندی

عسل برای کودک بسیار مفید است، اما به علت عدم تکمیل دستگاه گوارش آن‌ها و نبود محافظت، به هیچ وجه عسل برای کودکان زیر 2 سال مناسب نیست، چون ممکن است در آن باکتری تولید کننده بوتولیسم وجود داشته باشد و باعث مسمومیت کودک دلبندتان شود. اگه نمی‌دانستید عسل برای نوزاد می‌تواند خطرناک باشد و به او عسل دادید، تا سه روز اگر کوچک‌ترین علائمی در او مشاهده کردید سریعا او را به اورژانس ببرید.

توصیه می‌کنیم بجای دادن عسل به فرزندتان، با تهیه عسل های طبیعی از ما، بهترین شیر را برای تقویت، به او هدیه بدهید.

نظرتان درباره این مقاله چه بود؟ حتما آنرا با ما در میان بگذارید تا بتوانیم مطالب مفید تری خدمتتان تقدیم کنیم.