عسل به عنوان ماده ای شفابخش برای بیماری‌های زیادی در بدن انسان مفید است. یکی از مزیت‌های مصرف عسل، فوائد عسل برای اسهال محسوب می‌شود. عسل برای اسهال و استفراغ معجزه می‌کند و به دلیل خواص ضد میکروبی که دارد، می‌تواند درمان موثری برای اسهال و استفراغ باشد. از روش‌های رایج برای استفاده از عسل در درمان اسهال می توان به انواع مختلفی از معجون های خانگی اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم به پاسخ این سوال که آیا عسل برای اسهال مفید است و همچنین روش های استفاده از عسل برای اسهال بپردازیم.

اسهال چیست و در چه مواردی ایجاد می شود

اسهال اختلال گوارشی است که در آن فرد بیمار حداقل سه بار در روز مدفوع روان یا مایع دفع می‌کند. اسهال می‌تواند چند روز هم طول بکشد  و به دنبال از دست دادن مایعات، باعث کم آبی بدن می‌شود.

از اولین علائم رایج اسهال بروز مدفوع آبکی و مایع است. مدفوع فرد مبتلا در زمان اسهال می ‌تواند به هر رنگی دیده شود. دفع مدفوع آبکی به رنگ قرمز نشان دهنده علائم خونریزی در روده است و یا می‌تواند حاکی از عفونت های شدید در بدن باشد.

از دیگر علائم و نشانه‌های اسهال می‌توان به درد و گرفتگی شکم اشاره کرد. بیش‌تر افرادی که به اسهال مبتلا می‌شوند، معمولاً دردهای خفیف تا متوسط شکمی را نیز تجربه می‌کنند. تب یکی دیگر از نشانه‌هایی است که ممکن است با اسهال همراه شود. افرادی که در زمان اسهال دارای تب نیز هستند، ممکن است به بیماری ویروسی یا عفونت در بدن مبتلا شده باشد.

روش های خانگی استفاده از عسل برای اسهال

اگر به اسهال مبتلا پیدا کرده‌اید، بهتر است به جای خوردن سه وعده غذای بزرگ و کامل به عنوان صبحانه و نهار و شام، وعده‌های غذایی بیش‌تر و کوچک‌تری مصرف کنید. به طور معمول خوردن بعضی از غذاها می ‌تواند به کاهش علائم و درمان اسهال شما تا حد زیادی کمک کند. همچنین رعایت کردن یک رژیم غذایی مناسب برای درمان اسهال طولانی مدت نیز دارای اهمیت زیادی است و می‌تواند علائم بیماری را در شما تا حد زیادی کاهش دهد. آیا عسل برای اسهال مفید است در پاسخ به این سوال لازم است بگوییم که یکی دیگر از روش‌های خانگی که برای درمان اسهال می‌توانید به آن مطمئن باشید، استفاده از عسل برای اسهال است. در این قسمت به معرفی چند معجون که به راحتی می‌توانید آن‌ها را در خانه تهیه و آماده کنید، می پردازیم:

1. موز و عسل برای اسهال

موز یکی از بهترین مواد غذایی برای درمان اسهال است. موز حاوی پتاسیم زیادی است که به جذب آب در بدن کمک می‌کند و در درمان اسهال می‌تواند بسیار موثر باشد. یکی از موارد استفاده از موز برای درما ناسهال ساخت معجون موز و عسل برای اسهال است. برای تهیه این معجون شما می‌توانید مقداری موز را له کرده یا با میکسر، خوب میکس کنید و به آن عسل اضافه کنید. عسل به دلیل خواص آنتی باکتریایی قوی که دارد می‌تواند درمان مناسبی برای اسهال محسوب شود.

2. شیر و عسل برای اسهال

بعضی از افراد بعد از نوشیدن شیر دچار اسهال می‌شوند. دلیل این موضوع این است که وقتی این افراد با کمبود آنزیم لاکتاز که وظیفه گوارش لاکتوز را در دستگاه گوارش بر عهده دارد، مواجه باشند، به بیماری عدم تحمل لاکتوز مبتلا می‌شوند. اما نکته قابل توجه در این موضوع این است که چنانچه شیر و عسل با یکدیگر ترکیب شوند، به دارویی برای درمان اسهال تبدیل می‌شوند. شیر و عسل برای اسهال معجزه می کند. برای تهیه این نوشیدنی باید مقداری عسل را در یک لیوان شیر ولرم حل کنید و به آرامی هم بزنید تا کاملا حل و آماد خوردن شود.

3. سیاهدانه و عسل برای اسهال

سیاه دانه خواص معجزه آسایی بر درمان انواع مختلفی از بیماری‌ها من جمله اسهال دارد. ترکیب سیاهدانه و عسل برای اسهال داروی درمان حتمی است. این ترکیب باعث افزایش یافتن خواص فوق‌العاده سیاهدانه می‌شود. برای تهیه این معجون شگفت انگیز لازم است سیاه دانه را پودر کنید و بلافاصله با عسل ترکیب کنید. دقت داشته باشید سیاهدانه دانه گیاهی است که نمی‌توانید آسیاب شده آن را به مدت زیادی نگه داری کنید؛ بنابراین بعد از آسیاب شدن باید سریع با عسل مخلوط کنید. نسبت ترکیب سیاه دانه و عسل ، ۱ به ۳ است. یعنی به ازای یک قاشق سیاهدانه، سه قاشق عسل اضافه کنید.

سیاه دانه پودر شده تاثیر گذاری بیش‌تری دارد. اما شما می توانید سیاهدانه را به همان صورتی که هست نیز با عسل ترکیب کنید. نام این داروی ساده ولی بسیار مفید دوسین است که به خاطر وجود حرف سین در دو واژه عسل و سیاهدانه به این نام شهرت یافته است.

عسل برای استفراغ

استفراغ در بدن افراد ممکن است به دلیل مسمویت غذایی، میکروبی و یا دارویی بروز پیدا کند. این مشکل با خروج محتوای معده از طریق دهان همراه می‌شود. روش‌های خانگی مختلفی برای درمان استفراغ وجود دارد ولی از این بین عسل برای استفراغ بسیار مفید است. عسل برای اسهال و استفراغ نقش شست و شو دهنده دستگاه گوارش را بر عهده دارد. عسل به دلیل خواص آنتی باکتریایی و میکروب‌کشی که دارد، بدن را از عوامل میکروبی یا عفونت‌هایی که منجر به بروز اسهال و استفراغ می‌شود، پاک می‌کند. همچنین عسل می تواند مانع از دست رفتن آب زیاد از بدن در حین ابتلا به اسهال و استفراغ شود. بنابراین عسل برای استفراغ درمان موثر محسوب می‌شود.

عسل برای اسهال کودک

یکی از مشکلات شایع کودکان ابتلا به اسهال است. زیرا کودکان ممکن است دست خود را به هر جایی بزنند و سپس دست آلوده خود را به دهان ببرند. این موضوع باعث بروز اسهال‌های ناشی از ورود میکروب به بدن می‌شود. برای درمان اسهال کودکان روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می پردازیم.

استفاده از عسل برای اسهال کودک بسیار مفید است. در عسل مواد موثر بسیاری وجود دارد که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در برابر عوامل میکروب و عفونت‌ها مقابله می‌کند و بدن کودکانی را که ابتلا به اسهال ناشی از میکروب و عفونت شده‌اند، مقاوم می‌کند. همچنین عسل می‌تواند دارویی موثری برای درمان مشکلات گوارشی در معده و دلپیچه کودکان باشد. میکروب سالمونلارا که عامل اصلی اسهال است، توسط مصرف عسل از بین می‌رود، بنابراین می‌توان با یقین گفت که عسل برای اسهال کودک معجزه می‌کند.

سخن پایانی

اسهال نوعی اختلال گوارشی است که باعث بروز حداقل سه بار در روز مدفوع روان یا مایع می‌شود. اسهال می‌تواند چند روز هم طول بکشد و به دنبال از دست دادن مایعات، باعث کم آبی بدن می‌شود. عسل برای اسهال از درمان‌های موثر محسوب می‌شود. در این پست به فوائد عسل برای درمان اسهال و استفراغ پرداختیم. شما می‌توانید عسل طبیعی، مرغوب و با بهترین کیفیت ممکن را سفارش دهید و در اسرع وقت دریافت کنید.