این بار می خواهیم درباره ی خواص عسل برای عفونت معده و عسل برای زخم معده با شما صحبت کنیم. عسل به دلیل داشتن خواص ضد باکتریایی، ضد میکروبی، ضد التهابی و پوشانندگی از دیرباز درمانی موثر برای بیماری های معده از جمله عسل برای عفونت معده بوده است.

عامل عفونت معده چیست؟

هلیکوباکترپیلوری باکتری گرم منفی است که در دیواره ی معده ی ما زندگی می کند. این باکتری قادر است در محیط اسیدی معده زندگی کند و به آن آسیب بزند. عوامل موثر در شیوع عفونت با هلیکوباکترپیلوری شامل شرایط جغرافیایی، اقتصادی – اجتماعی جامعه می باشد. در ایران شیوع عفونت با هلیکوباکترپیلوری 80% در بزرگسالان می باشد و حدود 10 تا 15 درصد از این افراد دچار زخم معده می شوند و حدود 1% به سرطان معده می انجامد.

هلیکوباکترپیلوری مهم ترین عامل التهاب مزمن بافت تولید کننده موکوس معده، زخم معده، سرطان معده والتهاب آتروفیک معده می باشد.

علائم عفونت با هلیکوباکترپیلوری چیست؟

سوء هاضمه، درد و سوزش سر دل، نفخ، حالت تهوع، سیری زود رس همراه با نفخ، درد در ناحیه بالای شکم که یک یا چند ساعت بعد از صرف غذا اتفاق می افتد.

توجه داشته باشید که انتقال این بیماری مانند اغلب بیماری های دستگاه گوارش از طریق مدفوعی- دهانی می باشد بنابراین رعایت بهداشت فردی امری ضروری در پیشگیری می باشد.

عسل برای عفونت معده

همانطور که گفته شد عسل به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی خود موجب نابودی هلیکوباکترپیلوری می شود همچنین عسل دارای باکتری های مفیدی است که در از بین بردن باکتری های بیماری زا نقش دارند. عسل با خاصیت پوشانندگی خود قادر به التیام و ترمیم و جلوگیری از زخم معده می باشد. مصرف طولانی مدت و مداوم عسل برای عفونت معده و پیشگیری و درمان زخم معده موثر است.

روش استفاده از عسل برای عفونت معده با استفاده از عسل و دارچین

برای درمان عفونت معده با عسل نصف قاشق پودر دارچین را روی دو قاشق غذا خوری عسل بریزید و مخلوط کنید و قبل از هر وعده ی غذایی آن را میل کنید. این ترکیب اسید معده را کنترل می کنند و همانند یک محافظ بر سطح معده نشسته و مانع از آسیب رساندن به دیواره ی معده و مخاط پوششی آن می شود.

همچنین بخوانید عسل برای عفونت چشم

عسل برای زخم معده

زخم معده یا پپتیک اولسر زخم دیواره و بدنه ی معده می باشد. عوامل زیادی در ایجاد این گونه زخم ها موثراند مانند سبک زندگی نامناسب، رژیم غذایی ناسالم و فست فودی، استرس، نوشابه های گاز دار، مصرف دخانیات و الکل. عسل برای زخم معده موجب ترمیم و تسکین زخم معده می شود.

موارد گفته شده موجب اختلال در تعادل ترشح اسید معده و در نتیجه ازدیاد اسید معده و زخم معده می شوند. اما از مهمترین عوامل ایجاد زخم معده عفونت معده با هلیکوباکترپیلوری می باشد.

علائم زخم معده

سوزش در ناحیه شکم و پشت قفسه ی سینه، نفخ، حالت تهوع و استفراغ، درد در وسط یا بالای معده در بین غذا و یا شب.

در موارد شدید تر علائم عبارتند از: ملنا (مدفوع سیاه رنگ در نتیجه ی خونریزی داخلی)، استفراغ خونی، کاهش وزن، درد شدید شکم.

عسل با داشتن آهن و منگنز بالا برای هضم و دفع غذا بسیار موثر است و مصرف دائمی آن برای فعالیت دستگاه گوارش مفید و مورد توصیه است. عسل قادر است تولید و ترشح اسید معده را تنطیم کند و از این طریق نیز به التیام و درمان زخم معده کمک می کند.با ترمیم زخم، عسل برای درد معده نیز موثر است.

در واقع اثر التیامی عسل روی زخم های معده به علت ایجاد آرامش عصبی در فرد مصرف کننده عسل است. باکتری ها نمی توانند در حضور عسل زنده بمانند و به همین دلیل عسل قادر به کشتن باکتری هلیکوباکتر پیلوری و درمان عفونت معده می باشد پس از عسل برای عفونت معده غافل نشوید.

نتیجه ی آزمایشی که در مورد تاثیر عسل بر روی باکتری ها با استفاده از بیوپسی (نمونه برداری) زخم معده انجام شد نشان داد که عسل رشد باکتری ها را مهار می کند.

طبق اظهارات بسیاری از افراد که درمان بیماری های معده با عسل را تجربه کرده اند خوردن یک قاشق عسل خام به همراه یک چهارم قاشق پودر دارچین به صورت روزانه می تواند به درمان بیماری های معده از جمله زخم معده منجر شود.

درمان زخم معده با عسل و زردچوبه

عسل و زردچوبه به درمان زخم و درد معده کمک می کند. زرد چوبه برای زخم و التهاب معده موثر است. 3 قاشق غذاخوری عسل خالص و خام را به همراه 50 گرم زردچوبه تازه را در 20 میلی لیتر آب جوشیده ولرم حل کنید. برای بهبود درد و زخم معده، روزانه بطور مداوم از این ترکیب میل کنید. در صورت تمایل می توانید به جای زردچوبه از روغن زردچوبه استفاده کنید.

درمان زخم معده با عسل و آویشن

عسل و آویشن نیز موجب تسکین و ترمیم زخم معده می شود. 5 گرم آویشن را در 400 سی سی آب جوشیده ولرم دم کرده و با عسل شیرین کنید و بعد از هر وعده ی غذایی میل کنید.

درمان زخم معده با عسل و تمشک

30 تا 50 گرم برگ تمشک را در یک لیتر آب جوش به مدت 10 تا 20 دقیقه دم کنید. بعد از ولرم شدن با یک قاشق غذا خوری عسل مخلوط کنید و نیم ساعت بعد از غذا میل کنید.

درمان سوء هاضمه با عسل و دارچین

نصف قاشق پودر دارچین با دو قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و قبل از غذا مصرف کنید. این ترکیب اسیدی شدن معده را کاهش می دهد و سنگین ترین وعده های غذایی را هضم می کند.

جان کلام

عسل برای عفونت معده بسیار موثر است به شرطی که از عسل خام و کاملا طبیعی استفاده شود و در ضمن از شرایطی که عفونت و زخم معده را تسریع می کند مانند سبک زندگی و رژیم غذایی ناسالم، مصرف دخانیات و الکل، عدم رعایت بهداشت فردی و غیره دوری کنید در غیر اینصورت عسل برای عفونت معده چه طبیعی و چه غیرطبیعی تاثیری ندارد.

همچنین عسل برای عفونت معده زمانی موثر است که به طور منظم و مداوم مصرف شود پس عسل را به رژیم غذایی روزانه ی خود بیافزایید. همچنین با درمان زخم معده، عسل برای درد معده نیز موثر است.