همانطور که می دانید، روغن زیتون از جمله روغن های ارگانیک و طبیعی به شمار می رود که از زیتون به دست می آید. استفاده روغن زیتون، توانسته تاثیر بسیار زیادی بر بهبود بیماری ها داشته باشد. ساختار شیمیایی روغن زیتون، مملو از اسید های چرب غیر اشباع می باشد. در نگهداری از این روغن می بایست دمای ویژه ای را در نظر گرفت تا از تخریب زودهنگام آن جلوگیری شود. توصیه می شود جهت حفاظت از این روغن، دمایی حدود ۱۴ درجه سانتی گراد فراهم شود. روغن زیتون هایی که به رنگ سبز در بازار موجود هستند، از زیتون های نارس استخراج شده اند. طعم این دسته از روغن های زیتون تلخ و تند می باشد.

آن دسته از روغن زیتون هایی که به رنگ طلایی در بازار عرضه می شوند، از زیتون های رسیده تهیه شده اند. این نوع روغن زیتون ها، طعم ملایم تری دارند و تلخی در آن ها احساس نمی شود. روغن های زیتون را به دو دسته تصفیه شده و تصفیه نشده تقسیم بندی می نمایند. این روغن در بسیاری از صنایع نظیر پزشکی، آرایشی و بهداشتی، تهیه صابون ها و آشپزی بسیار پرکاربرد می باشد. تهیه و استفاده روغن زیتون، در گذشته تنها در بخش های دریای مدیترانه انجام می شده است. در صورتی که امروزه در تمامی نقاط جهان قابل ارائه می باشد.

استفاده روغن زیتون چه تاثیری بر سلامت افراد دارد

1. تاثیر روغن زیتون بر جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی

استفاده روغن زیتون خطر ابتلا به انواع بیماری های قلبی را تا حد زیادی می تواند کاهش دهد. از آنجایی که در ساختار روغن زیتون، پلی فنول به میزان زیادی وجود دارد، اختلال های ناشی از مغز، سرطان، سکته مغزی و تصلب شرایین را می تواند کنترل نماید.

2. تاثیر روغن زیتون بر بیماری های روانی

همچنین اجزای فنولیک موجود در این روغن، ترکیباتی را که سبب تخریب مغز می شوند، را پاکسازی می نماید. به همین جهت است که افرادی که روغن زیتون را در لیست برنامه های غذایی خود جای داده اند، به میزان پایین تری به آلزایمر و بیماری های مربوط به مغز و حافظه دچار خواهند شد.

3. تاثیر روغن زیتون بر استخوان سازی

مصرف منظم و زیاد روغن زیتون سبب کانی سازی و کلسیم سازی استخوان های بدن می گردد. همچنین به جذب کلسیم نیز کمک بسیاری می کند. به همین جهت برای افرادی که به بیماری پوکی استخوان مبتلا هستند، می تواند بسیار موثر باشد.

4. تاثیر روغن زیتون در پیشگیری از افسردگی

استفاده روغن زیتون در جلوگیری افراد به انواع بیماری های روانی نظیر افسردگی بسیار موثر می باشد. کارشناسان اعلام کرده اند که مصرف بالای این روغن و چربی های اشباع نشده موجود در ماهی های چرب و انواع روغن های گیاهی، افسردگی را در حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

تاثیرگذاری روغن زیتون بر درمان و بهبود انواع بیماری ها

تاثیر استفاده روغن زیتون بر مو و پوست افراد

علاوه بر این موارد، روغن زیتون بر رشد هر نوع بافت و رنگ مو تاثیرگذاری بالایی دارد. نرم کنندگی ارگانیک دارد و میتواند موهای آسیب دیده و موج دار را تا حد زیادی درخشان و نرم نماید. پروتئین ها، مواد ضد میکروبی و آنتی اکسیدان ها از جمله مواد تشکیل دهنده روغن زیتون می باشند که موهای سالم تری را به شما می بخشد.

خواص روغن زیتون برای پوست بدن بسیار مفید می باشد. روغن زیتون محافظی طبیعی برای پوست در برابر اشعه uv به شمار می رود. همچنین خاصیت مرطوب کنندگی دارد و پوست را تا حد زیادی تغذیه رسانی خواهد کرد. آبرسانی لب ها، درمان جوش و اکنه، درمان آفتاب سوختگی، درمان تیرگی موجود در اطراف چشم ها و پاکسازی طبیعی پوست از جمله موارد مهمی است که روغن زیتون برای پوست بدن شما انجام می دهد.

استفاده روغن زیتون به چه صورت امکان پذیر است؟

تقریبا برای تمام افراد واضح است که جهت بهبود سلامتی خود و داشتن یک زندگی و رژیم غذایی سالم می بایست از روغن های سالم نظیر روغن زیتون استفاده نمود. از آنجایی که روغن زیتون به حرارت حساسیت نشان می دهد، به گونه ای که ممکن است تحت حرارت کنترل نشده بسیاری از خواص خود را از دست بدهد، می بایست قبل از استفاده از آن، روش صحیح مصرف آن را یاد بگیرید.

نکته ای که بسیار در مصرف روغن زیتون حائز اهمیت است، آن است که باید بدانید که در چه خوراک هایی و در چه دمایی بهترین گزینه برای استفاده شما خواهد بود. پاسخ این سوال که روغن زیتون را چگونه باید مصرف کرد، شامل گستره وسیعی از پاسخ های مختلف می شود. چرا که ذائقه افراد متفاوت است. مصرف روغن زیتون با انواع سالاد نظیر سالاد الویه، استفاده روغن زیتون در پخت و پز و ترکیب روغن زیتون با آبلیمو از جمله ترکیباتی هستند که مورد مصرف قرار می گیرند.

 1. روغن زیتون جهت سرخ کردن

تمامی انواع روغن ها می بایست زمانی مورد استفاده قرار بگیرد که به دمای دود خود نرسیده باشد. چنانچه روغن به درجه ای از گرما برسد که تولید دود نماید، پیشنهاد می شود به هیچ عنوان دیگر از آن استفاده نکنید. چرا که دیگر خواصی نخواهد داشت و مضرات بسیاری نیز به دنبال خواهد داشت. از آنجایی که دمای دود روغن زیتون از روغن های مشابه در سطح پایین تری قرار دارد، در مدت زمان کمتری به نقطه دود خود می رسد. به همین جهت این روغن، اصلا برای سرخ کردن مناسب نخواهد بود.

2. پخت برنج با روغن زیتون

پیشنهاد می کنیم برای پخت برنج خود، از روغن زیتون استفاده نمایید. استفاده روغن زیتون به برنج شما عطر و بوی بسیار خوبی می بخشد و برنج شما چرب خواهد شد. البته چربی موجود در روغن زیتون ضرری ندارد و کلسترول خون افراد را افزایش نخواهد داد. بنابراین با خیال آسوده و بدون هیچ گونه نگرانی می توانید به هر میزان که تمایل داشتید، از این روغن استفاده نمایید.

3. روغن زیتون با سالاد

همانطور که می دانید، معمولا برای مصرف سالاد از سس های مختلفی نظیر مایونز استفاده می کنند. این نوع سس ها برای سلامت بدن شما بسیار ضرر دارند. به صورتی که با عنوان سم کبد شناخته شده می باشند. روغن زیتون با سالاد می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سس ها باشد. پیشنهاد می کنیم، برای مصرف سالاد، می توانید مقداری روغن زیتون به همراه اندکی آبلیمو را به کار گیرید. استفاده روغن زیتون، کالری کم تری را به همراه خواهد داشت. چنانچه تمایل دارید از سس برای مصرف سالاد خود استفاده کنید، بهتر است سس مد نظر خود را با روغن زیتون استفاده کنید که خواص مربوط به آن نیز تا حدودی حفظ شود.

4. روغن زیتون در الویه

از دیگر سالاد هایی که بسیار پر طرفدار می باشد، می توان به سالاد الویه اشاره نمود. از آنجایی که این سالاد با سس مایونز تهیه می شود، دارای کالری بالایی است. به همین جهت نمی توان از آن به مقدار زیادی استفاده کرد. تهیه یک سس مشابه سس مایونز و استفاده روغن زیتون در تهیه الویه می تواند خواص خوراک شما را به میزان زیادی افزایش دهد.

کاربرد و استفاده روغن زیتون در خوراک های روزمره

به طور کلی توصیه می شود که از روغن زیتون برای خوراک هایی که به سرخ کردن احتیاج ندارند، استفاده نشود. در این گونه مواقع پیشنهاد می شود که از روغن معمولی استفاده شود. درصورتی که استفاده روغن زیتون  برای غذا های دیگر هیچ گونه ممانعتی ندارد.

البته شیرینی جات از جمله مواردی هستند که پیشنهاد می شود در تهیه و ساخت آن ها از روغن زیتون استفاده نشود. از آنجایی که این روغن دارای رایحه ی خاصی می باشد، استفاده روغن زیتون می تواند شیرینی جات را دچار تغییر کند و آن ها را خراب نماید.‌

نوع استفاده روغن زیتون و عسل

هر کدام از مواد خوراکی روغن زیتون و عسل دارای خواص و ویژگی های خاص خود می باشند. ترکیب این دو مورد در کنار هم همانند ترکیب روغن زیتون با ابلیمو علاوه بر تاثیرگذاری در زیبایی، در سلامت شما بسیار نقش مهمی را ایفا می کند.

سلامت قلب و کاهش فشار خون، خواص ضد سرطانی این ترکیب، خاصیت ضد باکتریایی آن، جلوگیری از ابتلا به انواع عفونت ها، نرم کنندگی موها، مرطوب کننده پوست صورت و ترمیم زخم ها و سوختگی ها از جمله مواردی هستند که ترکیب روغن زیتون و عسل بسیار می تواند در شکل گیری آنها نقش موثری داشته باشد.

ترکیب روغن زیتون و عسل را به صورت خوراکی و ماسک می توانید استفاده کنید. حتما دقت داشته باشید که روغن زیتون و عسل مورد مصرف شما اصل باشد. خواص این ترکیب تنها در صورت اورجینال بودن مواد اولیه آن موثر خواهد بود. استفاده از محصولات غیر اصل و تقلبی سبب بروز عوارضی برای افراد خواهد بود که ممکن است سلامت مصرف کنندگان را به خطر بیندازد.

ترکیب روغن زیتون و عسل علاوه بر فواید و ویژگی های مثبت خود گاها می تواند برای برخی از افراد مضر باشد. بانوان باردار در دوران شیردهی و بارداری بهتر است در مصرف این ترکیب جدا دقت لازم را داشته باشند و حتما با پزشک متخصص خود مشورت نمایند.

همچنین افرادی که دارای حساسیت هستند، به علت بروز انواع واکنش های آلرژیک می بایست در مصرف ترکیب روغن زیتون و عسل تا حد زیادی مراعات نمایند. علاوه بر این موارد، افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، پیش از مصرف روغن زیتون باید قند خون خود را حتما چک نمایند.

سخن پایانی

همانطور که در متن به آن اشاره شد، استفاده روغن زیتون دارای فواید بسیاری است که در سلامت افراد تاثیرگذاری بالایی دارد. زمان مصرف آن و چگونگی استفاده از آن از جمله موارد پر اهمیتی هستند که مورد بررسی قرار گرفت. همچنین اشاره شد که اورجینال بودن این محصول بسیار در سلامت بدن افراد مهم می باشد.

فروشگاه باقیات از جمله فروشگاه های آنلاین محصولات خوراکی به شمار می رود که محصولات غذایی نظیر روغن زیتون را با بهترین کیفیت ممکن و با مناسب ترین قیمت در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. همچنین شما می توانید پیش از خرید برای اطمینان هرچه بیشتر، از مشاوران و پشتیبانان فروشگاه مشورت بگیرید تا خرید مطمئن تری را تجربه نمایید. چنانچه تجربه خرید از این فروشگاه را داشته اید، می توانید در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.